Годината е 1958-а. Докато в Съединените щати продължават опитите с атомни оръжия, Съветският съюз изстрелва поредния изкуствен спътник в Космоса – „Спутник 3“. Междувременно в Африка продължава деколонизацията и Гвинея придобива независимост от Франция, докато Судан става автономна страна.
В света на футбола продължават опитите за съживяване на играта след края на Втората световна война. През юни 58-а година се провежда Световното първенство в Швеция, което е второто поредно в Европа след Втората световна война.
Участие на шампионата вземат 16 отбора, като единствените неевропейски тимове са Мексико, Аржентина, Парагвай и Бразилия.
Бразилците отиват на този шампионат без кой знае какви очаквания, тъй като 4 години по-рано отпадат още на четвъртфиналите от силния тим на Унгария.
Съставът на Висенте Феола е подбиран специално, като преди Мондиала на всички футболисти се правят специлни физически и психологически тестове. Те целят да покажат доколко играчите са готови да се справят с напрежението на Мондиала. Подобно действие се прави с цел предотвратяване на катастрофата от финала на „Маракана“ през 1950 г., когато Бразилия губи от Уругвай с 1:2 и мечтата на милиони бразилци за световната титла е съкрушена.
В селекцията на Феола са взети две момчета, които не се справят особено добре на тестовете – това са 24-годишният Гаринча и 17-годишният Пеле. Първият е недъгав – десният му крак е извъртян накриво, а левият е с 6 сантиметра по-къс. За тийнейджърът от Сантос пък се казва, че няма психиката да играе на голямо първенство. Въпреки тези препоръки от лекарите, те не разбират от футбол и Гаринча и Пеле са взети на Световното.
Те обаче така и не играят в първите два мача на Бразилия на шведска земя – победа с 3:0 над Австрия и нелуво равенство със световния първенец Англия.
Така третият мач в групата е решаващ за „кариоките“. Той е срещу едната от двете суперсили в света към момента – СССР. Руснаците са олимпийски шампиони от Мелбърн 1956, когато България стига до бронза във футболния турнир. Наред с това, тимът на СССР е изпълнен със силни футболисти, най-яркият сред които е вратарят Лев Яшин.
Освен това, футболистите на Гавриил Качалин са известни с тактическата си грамотност и с това, че могат да тичат 180 минути без спирка.
За повечето хора Бразилия няма шанс срещу съветската машина. Феола е реалист и знае, че няма шанс срещу СССР, използвайки конвенционални методи. Затова той решава да изненада руснаците и пуска като титуляри „неподходящите“ Пеле и Гаринча.
Garrincha and Pelé are chiefly responsible for what's often called "the best three minutes of football of all time" vs the Soviet Union in the 1958 World QFs. Garrincha also repeatedly bamboozled Sweden in the final - his two assists helped turn a 1-0 deficit into a 5-2 win. pic.twitter.com/v3QjQjcHLk
— COPA90 (@Copa90) January 20, 2022
Двубоят в Гьотеборг е на 15 юни, като по онова време разузнаването е невъзможно заради липсата на технологии в отборите и руснаците са изненадани, когато на терена срещу тях излизат един тинейджър, за когото това е първи мач на Световно първенство, и един кривокрак.
Съдията Морис Гиг дава начален съдийски сигнал и започват да текат първите три минути от този двубой, които ще останат в историята на световния футбол. Първи с топката играят руснаците, но тя бързо им е отнета и отива в Диди, който веднага намира Гаринча.
Футболистът на Ботафога тръгна на пробив, като с неестествените си финтове оставя противниковите футболисти безмълвни. Рейдът на кривокракия футболист продължава към противниковата врата и завършва с шут, който обаче среща левия страничен стълб на Яшин.
Топката обаче се връща към терена и отива при дебютанта на Световни първенства Пеле. Талантът на Сантос не се и замисля и шутира, но топката каца върху напречната греда и излиза в аут.
Топката е вкарана в игра, но разилският устрем същисва руснаците и те я губят. С нея играе Диди, който извежда Вава в наказателното поле, където играчът на Вашку да Гама е безкомпромисен и праща топката в мрежата – 1:0 за Бразилия. От началото на мача са изминали само 3 минути, но публиката на трибуните вече е оставена без дъх от бразилската магия, вдъхновена от младия Пеле и най-вече от кривокракия ангел Гаринча, които правят на пух и прах „научния футбол“ на СССР.
Ней Бианки, репортерът на „Manchete Esportiva“, описва тези 3 минути в своя репортаж от мача така:
„Мосю Гиг, полицай в свободното си време, свири със свирката си, за да започне мача. Диди бързо избутва топката надясно; Изтекоха 15 секунди от мача.
Гаринча взема топката с крачка: 20 секунди. Кузнецов тръгва към него. Гаринча финтира наляво, но отива надясно. Кузнецов пада на земята и става първият Жоао на Световната купа: 25 секунди.
Гаринча отново държи топката около Кузнецов: 27 секунди. И отново: 30 секунди. И още единадесет. Феновете са на крака. Стреснатият Кузнецов е на земята: 32 секунди.
Гаринча напредва. Кузнецов тръгва след него още веднъж, този път подкрепян от Войнов и Крижевски: 34 секунди. Гаринча дърпа топката насам, после натам и тръгва с нея отдясно. Тримата руснаци са пръснати по земята, Войнов е паднал по корем. Стадионът се залива от смях: 38 секунди.
Гаринча стреля мощно от тесен ъгъл. Топката се отбива от лявата греда на Яшин: 40 секунди. Феновете полудяват. Гаринча се връща в средата на терена, неудобен за пазене както винаги. Той е аплодиран.
Феновете отново са на крака. Гаринча се движи напред с топката. Жоао Кузнецов отново падна. Диди иска топката. Той изпраща извит пас над Игор Нето и топката пада в краката на Пеле. Пеле я дава на Вава. Вава към Диди, към Гаринча, обратно към Пеле, Пеле стреля, топката удря гредата и минава над нея.
Темпото е умопомрачително. Както и ритъмът на Гаринча. Ризата на Яшин е подгизнала от пот, сякаш той вече е бил на терена от часове. Вълната от нападения продължава. От време на време Гаринча унищожава руснаците. На стадиона цари истерия. И експлозия, когато Вава вкара след точно три минути“.
Надмощието на Гаринча над руснаците е толкова осезаемо, че в една ситуация, когато финтира поредния си съпреник, оставайки го на земята, футболистът на Ботафого се спира, подава му ръка да стане и след това продължава с дрибъла си.
До края на мача бразилците вкарват още един гол, дело отново на Вава и така продължават към четвъртфиналите. Там е победен Уелс с 1:0, като голмайстор е Пеле. Футболистът на Сантос изнася истинска лекция срещу Франция на Жуст Фонтен на полефиналите, където вкарва хеттрик за успеха с 5:2. На финала пък е надигран домакинът Швеция отново с 5:2. По два гола вкарват Пеле и Вава, а един добавя бъдещият треньор на националния отбор Марио Загало.
Бразилия е световен шампион за пръв път в историята си. След катастрофата на Маракана 8 години по-рано, Съдбата го връща на Бразилия.
И макар вдигането на купата „Жул Риме“ да е емблематичен момент за историята на Бразилия, най-емблематичният момент на Мондиала през 1958 г. е в мача срещу СССР.
Първите 3 минути на този двубой остават в историята, като известният френски журналист Габриел Ано ги определя като „Най-прекрасните 3 минути в историята на футбола“.
Дали са такива, може да се поспори, но пък за бразилците със сигурност ще останат такива. Защото тези 3 минути в Гьотеборг променят завинаги историята на бразилския футбол и дават началото на самбата, която до момента е донесла 5 световни титли на „кариоките“.
В центъра на събитията в тези 180 секунди са двама души – хлапето Пеле и недъгавият Гаринча. Именно кривокракият ангел е човекът, който прави така, че публиката на трибуните да остава без думи и без дъх.
Радостта, която Гаринча носи на хората с играта си, му носи прякора „Радостта на народа“ и когато умира през 1983 г., на гроба му е написано: „Тук почива в мир този, който беше радостта на народа“.
Сантос няма да пенсионира номера на Пеле
Големият враг на новия тим на Роналдо ''привлече'' Меси
Как Пеле се превърна в национално богатство на Бразилия?
Как Пеле успя да сложи край на война?
Тъмната страна от живота на Пеле, синът му Единьо - осъден на 33 години затвор
Бруталните фалове, с които спираха Пеле преди въвеждането на червения картон (ВИДЕО)
Защо Пеле получи 120 хиляди долара, за да върже връзките на бутонките си?
Тайната, която крие заключеният шкаф на Пеле в съблекалнята на Сантос
Българската глава в историята на Пеле
Погребват Пеле на 3 януари, тялото му ще мине през любимата му сцена
Думите на Краля, които ще останат в историята
Български отбори също почетоха паметта на Краля
Светът си казва сбогом с Краля
Пеле загуби битката - почина футболният крал
Неймар: Преди Пеле „10“ беше просто число, преди Пеле футболът беше просто спорт
Феномена: Пеле никога не напусна върха, наследството му надхвърля поколенията
Посланието на Пеле към Марадона: Един ден ще играем футбол на небето! (ВИДЕО)
От профила на Марадона за Пеле: Винаги ще те помним като Краля
Близките на Пеле ръка за ръка в болницата до Краля
Пеле не може да умре, Пеле никога няма да умре, Пеле ще живее вечно
Пеле: Любов, любов и любов, завинаги
Кристиано Роналдо: Едно просто „сбогом“ за вечния крал Пеле никога няма да е достатъчно
Стоичков към Пеле: Благодаря ти, че ме прие за твой приятел!
Минута мълчание в памет на Пеле преди мачовете от Ла Лига
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS