Годината е 1958-а. Докато в Съединените щати продължават опитите с атомни оръжия, Съветският съюз изстрелва поредния изкуствен спътник в Космоса – „Спутник 3“. Междувременно в Африка продължава деколонизацията и Гвинея придобива независимост от Франция, докато Судан става автономна страна.

В света на футбола продължават опитите за съживяване на играта след края на Втората световна война. През юни 58-а година се провежда Световното първенство в Швеция, което е второто поредно в Европа след Втората световна война.

Участие на шампионата вземат 16 отбора, като единствените неевропейски тимове са Мексико, Аржентина, Парагвай и Бразилия.

Бразилците отиват на този шампионат без кой знае какви очаквания, тъй като 4 години по-рано отпадат още на четвъртфиналите от силния тим на Унгария.

Съставът на Висенте Феола е подбиран специално, като преди Мондиала на всички футболисти се правят специлни физически и психологически тестове. Те целят да покажат доколко играчите са готови да се справят с напрежението на Мондиала. Подобно действие се прави с цел предотвратяване на катастрофата от финала на „Маракана“ през 1950 г., когато Бразилия губи от Уругвай с 1:2 и мечтата на милиони бразилци за световната титла е съкрушена.

В селекцията на Феола са взети две момчета, които не се справят особено добре на тестовете – това са 24-годишният Гаринча и 17-годишният Пеле. Първият е недъгав – десният му крак е извъртян накриво, а левият е с 6 сантиметра по-къс. За тийнейджърът от Сантос пък се казва, че няма психиката да играе на голямо първенство. Въпреки тези препоръки от лекарите, те не разбират от футбол и Гаринча и Пеле са взети на Световното.

Те обаче така и не играят в първите два мача на Бразилия на шведска земя – победа с 3:0 над Австрия и нелуво равенство със световния първенец Англия.

Така третият мач в групата е решаващ за „кариоките“. Той е срещу едната от двете суперсили в света към момента – СССР. Руснаците са олимпийски шампиони от Мелбърн 1956, когато България стига до бронза във футболния турнир. Наред с това, тимът на СССР е изпълнен със силни футболисти, най-яркият сред които е вратарят Лев Яшин.

Освен това, футболистите на Гавриил Качалин са известни с тактическата си грамотност и с това, че могат да тичат 180 минути без спирка.

За повечето хора Бразилия няма шанс срещу съветската машина. Феола е реалист и знае, че няма шанс срещу СССР, използвайки конвенционални методи. Затова той решава да изненада руснаците и пуска като титуляри „неподходящите“ Пеле и Гаринча.

Двубоят в Гьотеборг е на 15 юни, като по онова време разузнаването е невъзможно заради липсата на технологии в отборите и руснаците са изненадани, когато на терена срещу тях излизат един тинейджър, за когото това е първи мач на Световно първенство, и един кривокрак.

Съдията Морис Гиг дава начален съдийски сигнал и започват да текат първите три минути от този двубой, които ще останат в историята на световния футбол. Първи с топката играят руснаците, но тя бързо им е отнета и отива в Диди, който веднага намира Гаринча.

Футболистът на Ботафога тръгна на пробив, като с неестествените си финтове оставя противниковите футболисти безмълвни. Рейдът на кривокракия футболист продължава към противниковата врата и завършва с шут, който обаче среща левия страничен стълб на Яшин.

Топката обаче се връща към терена и отива при дебютанта на Световни първенства Пеле. Талантът на Сантос не се и замисля и шутира, но топката каца върху напречната греда и излиза в аут.

Топката е вкарана в игра, но разилският устрем същисва руснаците и те я губят. С нея играе Диди, който извежда Вава в наказателното поле, където играчът на Вашку да Гама е безкомпромисен и праща топката в мрежата – 1:0 за Бразилия. От началото на мача са изминали само 3 минути, но публиката на трибуните вече е оставена без дъх от бразилската магия, вдъхновена от младия Пеле и най-вече от кривокракия ангел Гаринча, които правят на пух и прах „научния футбол“ на СССР.

Ней Бианки, репортерът на „Manchete Esportiva“, описва тези 3 минути в своя репортаж от мача така:

„Мосю Гиг, полицай в свободното си време, свири със свирката си, за да започне мача. Диди бързо избутва топката надясно; Изтекоха 15 секунди от мача.

Гаринча взема топката с крачка: 20 секунди. Кузнецов тръгва към него. Гаринча финтира наляво, но отива надясно. Кузнецов пада на земята и става първият Жоао на Световната купа: 25 секунди.

Гаринча отново държи топката около Кузнецов: 27 секунди. И отново: 30 секунди. И още единадесет. Феновете са на крака. Стреснатият Кузнецов е на земята: 32 секунди.

Гаринча напредва. Кузнецов тръгва след него още веднъж, този път подкрепян от Войнов и Крижевски: 34 секунди. Гаринча дърпа топката насам, после натам и тръгва с нея отдясно. Тримата руснаци са пръснати по земята, Войнов е паднал по корем. Стадионът се залива от смях: 38 секунди.

Гаринча стреля мощно от тесен ъгъл. Топката се отбива от лявата греда на Яшин: 40 секунди. Феновете полудяват. Гаринча се връща в средата на терена, неудобен за пазене както винаги. Той е аплодиран.

Феновете отново са на крака. Гаринча се движи напред с топката. Жоао Кузнецов отново падна. Диди иска топката. Той изпраща извит пас над Игор Нето и топката пада в краката на Пеле. Пеле я дава на Вава. Вава към Диди, към Гаринча, обратно към Пеле, Пеле стреля, топката удря гредата и минава над нея.

Темпото е умопомрачително. Както и ритъмът на Гаринча. Ризата на Яшин е подгизнала от пот, сякаш той вече е бил на терена от часове. Вълната от нападения продължава. От време на време Гаринча унищожава руснаците. На стадиона цари истерия. И експлозия, когато Вава вкара след точно три минути“.

Надмощието на Гаринча над руснаците е толкова осезаемо, че в една ситуация, когато финтира поредния си съпреник, оставайки го на земята, футболистът на Ботафого се спира, подава му ръка да стане и след това продължава с дрибъла си.

До края на мача бразилците вкарват още един гол, дело отново на Вава и така продължават към четвъртфиналите. Там е победен Уелс с 1:0, като голмайстор е Пеле. Футболистът на Сантос изнася истинска лекция срещу Франция на Жуст Фонтен на полефиналите, където вкарва хеттрик за успеха с 5:2. На финала пък е надигран домакинът Швеция отново с 5:2. По два гола вкарват Пеле и Вава, а един добавя бъдещият треньор на националния отбор Марио Загало.

Бразилия е световен шампион за пръв път в историята си. След катастрофата на Маракана 8 години по-рано, Съдбата го връща на Бразилия.

И макар вдигането на купата „Жул Риме“ да е емблематичен момент за историята на Бразилия, най-емблематичният момент на Мондиала през 1958 г. е в мача срещу СССР.

Първите 3 минути на този двубой остават в историята, като известният френски журналист Габриел Ано ги определя като „Най-прекрасните 3 минути в историята на футбола“.

Дали са такива, може да се поспори, но пък за бразилците със сигурност ще останат такива. Защото тези 3 минути в Гьотеборг променят завинаги историята на бразилския футбол и дават началото на самбата, която до момента е донесла 5 световни титли на „кариоките“.

В центъра на събитията в тези 180 секунди са двама души – хлапето Пеле и недъгавият Гаринча. Именно кривокракият ангел е човекът, който прави така, че публиката на трибуните да остава без думи и без дъх.

Радостта, която Гаринча носи на хората с играта си, му носи прякора „Радостта на народа“ и  когато умира през 1983 г., на гроба му е написано: „Тук почива в мир този, който беше радостта на народа“.

Сантос няма да пенсионира номера на Пеле

Големият враг на новия тим на Роналдо ''привлече'' Меси

Как Пеле се превърна в национално богатство на Бразилия?

Какво наследство остави Пеле?

Как Пеле успя да сложи край на война?

Тъмната страна от живота на Пеле, синът му Единьо - осъден на 33 години затвор

Бруталните фалове, с които спираха Пеле преди въвеждането на червения картон (ВИДЕО)

Защо Пеле получи 120 хиляди долара, за да върже връзките на бутонките си?

Тайната, която крие заключеният шкаф на Пеле в съблекалнята на Сантос

Българската глава в историята на Пеле

Погребват Пеле на 3 януари, тялото му ще мине през любимата му сцена

Думите на Краля, които ще останат в историята

Български отбори също почетоха паметта на Краля

Светът си казва сбогом с Краля

Пеле загуби битката - почина футболният крал

Неймар: Преди Пеле „10“ беше просто число, преди Пеле футболът беше просто спорт

Какво бе мнението на Пеле за дебата Роналдо-Меси (ВИДЕО)

Мбапе: Наследството на Краля никога няма да бъде забравено

Феномена: Пеле никога не напусна върха, наследството му надхвърля поколенията

Пеле беше първи във всичко (ВИДЕО)

Посланието на Пеле към Марадона: Един ден ще играем футбол на небето! (ВИДЕО)

От профила на Марадона за Пеле: Винаги ще те помним като Краля

Меси се сбогува с Краля Пеле

Близките на Пеле ръка за ръка в болницата до Краля

Пеле не може да умре, Пеле никога няма да умре, Пеле ще живее вечно

Господ взе Краля при себе си!

Пеле: Любов, любов и любов, завинаги

Кристиано Роналдо: Едно просто „сбогом“ за вечния крал Пеле никога няма да е достатъчно

Стоичков към Пеле: Благодаря ти, че ме прие за твой приятел!

Минута мълчание в памет на Пеле преди мачовете от Ла Лига

Левандовски с красиво послание за Пеле

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS