Последният път, когато английският футбол спира е по време на сезон 1962/1963. Тогава причината не е вирус, както е в съвремието, а поледица, пише The Sun.
Случилото през сезон 1962/1963 може да има много сходства с това, пред което е изправена тазгодишната кампания в английския шампионат.
Официално: Спряха Висшата лига до 3 април
Преди малко повече от половин век футбол в Англия не се играе цели три месеца. Стотици футболни срещи са отложени, а редица клубове призовават сезонът да бъде анулиран. Тогава е една от най-студените зими в историята на XX век. През януари температурите падат до -16°C. Реките замръзват, а футболните терени са неизползваеми.
Краят на сезона е отложен с два месеца. Когато шампионатът най-накрая е подновен, Лестър стига върха в класирането с много силна серия от победи, въпреки че студ е обхванал цяла Англия. До края остават пет кръга. Освен всичко „лисиците“ са на финал във ФА Къп. Заради силните си изяви тимът си печели прозвището „ледения крал“. Всичко обаче приключва злощастно. В самия край Лестър се проваля и не успява да триумфира с титлата. Вместо това Евертън триумфира.
Бившият защитник на Лестър Франк Маклинток, който е част от „лисиците“ по това време си спомня: „Бяхме в много странна обстановка, но няма какво да се направи, така че продължаваш напред. Ръководните органи искаха от нас да завършим сезона, докато някои отбори се оплакваха, желаеха кампанията да бъде анулирана. Не беше толкова драматично от наша гледна точка. Ние бяхме млад и ентусиазиран отбор, който просто искаше да играе. Плюс това 75% от футболистите и треньорите бяхме шотландци. За нас беше като лято на север“, смята Маклинток.
„Освен това персоналът се грижеше много добре за терена ни, докато другите тимове не можеха да справят. Бяхме приспособени към студеното време. От време на време ходех в парка и карах децата там да ми хвърлят снежни топки, за да упражнявам играта си с глава. Всъщност те хвърляха нещо като ледени камъни, усещах студа по цялата ми глава“, спомня си още бранителят.
„По време на виелиците, когато нямаше мачове, със съотборници обичахме за по час да тренираме удари. Персоналът ни мислеше за луди хора, когато отивахме на игрището. Ние обаче бяхме луди по футбола, печелихме и се чувствахме много добре“.
Някои отбори спират тренировките. Болтън, Ливърпул и бъдещият шампион Евертън преустановяват отборните занимания за 10 седмици, докато Лестър не тренира едва пет дни. Атмосферните условия са перфектни за стила на игра, практикуван от Лестър. „Лисиците“ разчитат най-вече на дълги подавания и директен футбол.
80-годишният Маклинток, който по-късно през своята кариера е капитан на Арсенал продължава разказа си: „Успявахме да стигнем за тренировка безпроблемно, но не беше никак приятно. Не можеше да се види откъде се изпълнява ъглов удар, само можеш да предположиш. По-скоро се забавлявахме, отколкото да тренираме“.
Тогава Маклинток си мисли, че зимата никога не ще свърши. Бившият футболист обаче признава, че ситуацията в Англия днес е много по-притеснителна. Според него футболният календар е изправен пред по-голямо препятствие заради коронавируса:
„Коронавирус е много по-опасен от малко повече сняг и лед. Това е нещо, което завладява цялата Земя. Големият дебат около това дали Ливърпул ще триумфира с титлата или шампионатът ще бъде анулиран. Ще бъде истинска трагедия за Пул, ако вдигне трофея, въпреки блестящото си представяне от началото на сезона“, завършва Маклинток.
Как да се справим без спорт във времена на коронавирус?
Големият проблем след подновяването на първенствата - изтичащите договори
Планът на Премиършип, ако няма повече мачове през сезона
Без футбол до септември, фалират множество клубове?
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS