На 15 май ще се изиграе финалът за Sesame Купа на България сезон 2023/24. В седмиците преди двубоя заедно със Sesame ще ви разказваме интересни истории свързани с турнира за Купата на България през годините.
Турнирът за Купата на България винаги е зареден с малко по-различни емоции, отколкото шампионатните двубои, именно в това е и неговата магията. През годините много истории около срещите в тази надпреварата остават във фолклора на феновете завинаги. Най-тъжната от тях обаче е позабравена – един мач от надпреварата, който отне живот.
Голямата трагедия се случва през 1938 година, когато за пръв път се провежда турнира за Царската купа на България. В един от осминафиналните двубои отборът на Цар Крум от Бяла Слатина побеждава с 3:1 Левски Плевен. Веднага след края на тази среща, гостите от Плевен подават жалба за нередовен играч в редиците на домакините от Цар Крум към централата – БНСФ.
През това време отборът от град Бяла Слатина вече е започнал подготовката си за предстоящия четвъртфинален двубой срещу тима на Победа Варна.
Обратът, който завинаги ще бележи един човешки живот, се случва непосредствено преди футболистите на Цар Крум и ръководителите на клуба да хванат влака за Варна, за да гостуват на Победа. Те получават две телеграми със съдържание, което ще прекърши крилете на едно младо орле с уникален футболен талант.
Първата телеграма е от София и в нея БНСФ информира за решението да уважи подадената контестация от страна на Левски Плевен, като е взето решението да бъде отсъдена служебна победа за плевенчани с 3:0 над Цар Крум. Това означава, че резултатът от 3:1 в полза на бялослатинци не се зачита, като тимът отпада от турнира за Царската купа.
Втората телеграма, която от Цар Крум получават, е от областния управител на полицията в Плевен, който отбелязва, че потвърждава написаното от футболната централа, като с огромно злорадство подчертава, че тимът на Левски Плевен вече се готви да замине към Варна, за да гостува на Победа в мач от четвъртфиналите на Царската купа.
Всички в лагера на Цар Крум са покрусени от новината, а 18-годишният талантлив нападател на тима Георги Денков-Орлето преживява най-тежко случилото се.
Тъй като сведенията от 1938 година не са в изобилие, за последвалите събития и трагедията, която сполетява Цар Крум, ще се доверим на разказа на един от футболистите на тима на бялослатинци Лукан Луканов, който разказва: „Покрусени от незаконното и безпрецедентното решение, ние се върнахме по домовете си. Късно следобед, когато минавах през лесопарка, на една пейките седяха двама от ръководителите на Цар Крум. Приседнах аз на пейката, разбира се разстроен от станалото на гарата, за което ми бяха казани успокоителни думи. Но между това ми казаха: „Преди малко оттук мина и Гого. И той беше много разстроен, даже ни попита откъде може да намерим един пистолет, за да разстреля някакво куче, което му правили пакости“. Към 23 часа пребиваващите на лозята и бостаните на баира над Езерото чухме изстрели. Един от нашите колеги, който се прибра по-късно, ни каза, че Гого се е самоубил. Веднага се спуснахме към мястото и заварихме Гого вече починал, а приятелката му в агония. Така едно силно младежко влечение към футбола доведе до отчаяние един млад и талантлив футболист, който бе и най-добрият реализатор на отбора“.
Трагедията с Орлето придобива и национална популярност, като вестник „Спорт“ пише следното за случката: „На 10 т.м. вечерта, ефирната нощ приюти завинаги нашето мило и енергично Орле – Гого Павлов Денков, на 18 години, център-нападател на спортен клуб Цар Крум. Летящ с устрема на орел на спортния терен и в живота, той ни напусна със същия устрем и неустрашимост. Скъпи покойнико, нека поне там – тихият мир на вечността, където ти самин пожела да отидеш, намери покой твоята винаги стремяща се душа! Спи спокойно! Вечна памет!“.
Но какво се случва след огромната трагедия и как продължава сезонът за Цар Крум и Левски Плевен?
Смъртта на Орлето сякаш мотивира футболистите на тима от Бяла Слатина, като през 1938 и 1939 година Цар Крум става шампион на Врачанската спортна област.
Левски Плевен пък продължава участието си в турнира за Царската купа, като елиминира Победа, побеждавайки го с 3:2 във Варна. Плевенчани обаче се сгромолясват във фазата на полуфиналите, когато тимът губи у дома с 1:7 от столичния ФК 13, който впоследствие става първият носител на Купата.
5:0, 4:0, 4:1, 5:2 - най-убедителните победи във финали за Купата
Три невинаги е щастливо число, особено когато става въпрос за загубени финали
гонията на ЦСКА и Левски при дузпи във финал за Купата
Автоголовете във финалите за Купата на България – във Вечното дерби и предимно в полза на Левски
Хебър и турнирът за Купата на България – липса на привличане
''Честитката'' на Левски за 50-годишнината на ЦСКА и мистерията с ниските врати
Запознайте се с Повелителя на Купата - извинението на Йешич, дербито на Пловдив и Славия - Левски
Финалът, който Левски уж бе спечелил, но го загуби, а Никола Спасов стана Адмирал (ВИДЕО)
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS