Олимпик Марсилия на Дженаро Гатузо и воденият от Роберто Де Дзерби Брайтън не се победиха и завършиха при равенство 2:2 на „Стад Велодром“ в мач от втория кръг на група B на Лига Европа. Французите са втори в групата с две точки, колкото има и Аякс и на две зад АЕК Атина. Брайтън остава последен с една точка.

Аякс оцеля в Атина и не си тръгна с празни ръце (ВИДЕО)

Французите нанесоха бърз двоен удар по амбициите на англичаните и в рамките на една минута - между 19-ата и 20-ата реализираха два идентични гола чрез Шансел Мбемба и Жордан Верету след подавания по земя отдясно. В 54-ата минута Брайтън върна едно попадение чрез Паскал Грос след асистенция на Каору Митома и добра работа по левия фланг на Ансу Фати преди това. В 89-ата минута влезлият от резернвата скамейка Жоао Педро оформи крайния резултат от дузпа.

В следващия кръг Марсилия е домакин на АЕК Атина, докато Брайтън ще има тежко домакинство на фаворита в групата Аякс. И двата мача ще се играят на 26 октомври. Този във Франция е с начален час 19:45ч., докато двубоят в Англия започва в 22:00ч.

В седмата минута Амин Харит изпълни добре пряк свободен удар, но вратарят на Брайтън Джейсън Стийл се намеси и изби в корнер, от който нищо не последва.

В 18-ата минута Жордан Верету отправи удар от сложна позиция, който не бе никак опасен, но за негов късмет топката рикошира в бранител на Брайтън и излезе в корнер.

От ъгловия удар не се стигна до интересно положение и гостите се справиха, но Марсилия организира добра атака, при която Жонатан Клаус пусна прекрасно подаване за останалия в наказателното поле Шансел Мбемба, а той прати топката в мрежата.

По доста идентичен начин Марсилия реализира и второ попадение само минута след това Амин Харит намери Жордан Верету, който не нанесе най-чистия удар, но и Джейсън Стийл не се намеси добре и топката мина между краката му - 2:0.

В 25-ата минута Брайтън имаше претенции за дузпа за игра с ръка на Верету в наказателното поле, ситуацията бе преразгледана с ВАР, но бялата точка не бе показана, тъй като Жан-Пол ван Хеке държеше френския халф.

В 35-ата минута Амин Харит нанесе тежък удар от границата на наказателното поле, който бе отразен от вратаря Стийлс.

Седем минути след това Ансу Фати получи центриране от центъра и с прекрасен удар с глава от около 15 метра затрудни вратаря Паи Лопес, който се протегна и изби в ъглов удар със сетни сили.

В последната минута от редовното време Дани Уеблек се озова очи в очи с Пау Лопес, а испанският страж запази самообладание и се справи перфектно с изстрела на английския нападател, с което запази мрежата си суха след първата част.

Второто полувреме започна кошмарно за Джернаро Гатузо, тъй като полузащитникът на Марсилия Жордан Верету се контузи в 50-ата минута и бе принудително заменен от Азедин Унаи. Две минути след това Тарик Лампти можеше да контузи друг от халфовете на домакините - Амин Харит, но мароканецът се размина с тежки последствия след острия шпагат на десния бек.

В 54-ата минута Брайтън върна едно от попаденията. Ансу Фати проби добре отляво и пусна към Каору Митома, който навлезе в наказателното поле и намери Паскал Грос, който се освободи на добра позиция и с хубав удар в близкия долен десен ъгъл прати топката в мрежата на Пау Лопес.

В 62-рата минута Витиня получи дълго подаване и се озова на отлична позиция в наказателното поле, след което нанесе плътен удар, но Люис Дънк застана отлично и блокира, с което предотвари попадение във вратата на Брайтън.

Десет минути по-късно Каору Митома бе намерен с дълго подаване, той нанесе силен удар, но право в обсега на Пау Лопес, който изби.

В 86-ата минута Жонатан Клаус препъна Тарик Лампти в наказателното поле и без да се поколебае главният съдия Микола Балакин посочи бялата точка. С изпълнението на дузпата се нагърби Жоао Педро, който елегантно преодоля Пау Лопес и в 89-ата мкнута резултатът бе изравнен - 2:2.

Бетис обърна Спарта Прага, Арис надви Рейнджърс и изравни точките в Група С

Уест Хем ликува в Германия след шоу срещу Фрайбург

Аталанта взе своето срещу Спортинг (ВИДЕО)

МАРСИЛИЯ - БРАЙТЪН 2:2
1:0 Шансел Мбемба 19', Жордан Верету 20', 2:1 Паскал Грос 54', 2:2 Жоао Педро (д) 89'

Марсилия (4-4-2): 16. Пау Лопес – 7. Жонатан Клаус, 99. Шансел Мбемба, 5. Леонардо Балерди, 62. Майкъл Мурийо – 11. Амин Харит, 27. Жордан Верету (50' - 8. Азедин Унаи), 21. Валентин Ронжие (К), 20. Хоакин Кореа (62' - 23. Исмайла Сар) – 10. Пиер-Емерик Обамеянг (62' - 9. Витиня), 29. Илиман Ндиайе (79' - 12. Ренан Лоди)

Резерви: 1. Симон Нгапандуентнбу, 36. Рубен Бланко – 18. Бамо Мейте, 33. Александре Тункади, 34. Билал Надир, 37. Емран Согло, 42. Амай Каприс

Треньор: Дженаро Гатузо

Брайтън (4-2-3-1): 23. Джейсън Стийл – 2. Тарик Лапти, 29. Жан-Пол ван Хеке, 5. Люис Дънк (К), 34. Йоел Велтман – 8. Махмуд Дахуд (67' - 11. Били Гилмор), 13. Паскал Грос – 7. Соли Марч, 22. Каору Митома, 31. Ансу Фати (67' - 9. Жоао Педро) – 18. Дани Уелбек (77' - 28. Еван Фъргюсън)

Резерви: 1. Барт Вербрюген, 38. Томас МайГил – 3. Игор Жулио, 4. Адам Уебстър, 20. Карлос Балеба, 24. Симон Адингра, 40. Факундо Бунаноте, 41. Джак Хиншелууд

Треньор: Роберто Де Дзерби

Съдия: Микола Балакин (Украйна)

Жълти картони: Исмайла Сар, Жонатан Клаус, Леандро Балерди (Марсилия), Паскал Грос, Люис Дънк, Жоел Велтман (Брайтън)