Хърватия и Мароко излизат един срещу друг в мача за третото място на Световното първенство в Катар. На пръв поглед този двубой не предизвиква особен интерес, не за друго, а защото просто малките финали често за считани за мачове без никакво значением, а и феновете си чакат големия сблъсък за трофея. Да, победителят ще вземе бронзовите медали и ще е трети в света, което е по-престижно от това да си четвърти, но разлика между това да си втори, трети или последен, може би няма. Хората ще помнят единствено кой е станал световен шампион.

Световното е за ВСЕКИ! 1500 x 50 лв. Всеки ден до края на Мондиала

Такива двубои, обаче, често се оказват изключително вълнуващи, понякога и по-интересни от самите финали. Вероятно причината за това се крие именно в характера на двубоя. Отборите са дали всичко от себе си до момента, но не са успели да достигнат до мача за трофея и вече играят по-освободено, с повече фантазия и по-атакуващо. Ще е интересно да видим по-прагматичните отбори на Хърватия и Мароко в тази им светлина.

Кои обаче са най-запомнящите се мачове за трето място в историята на Мондиалите?

1998: Хърватия – Нидерландия 2:1

Селекцията на Златко Далич излиза в малкия финал в тазгодишното издание на Световното първенство с надеждата да повтори постижението си от 1998 година, когато хората на Мирослав Блажевич се изправят срещу Нидерландия на „Парк де Пренс“.

След едва 14 минути игра Роберт Просинчеки финтира Артур Нуман на границата на наказателното поле и с прекрасен изстрел дава аванс на „ватрените“ без да остави шанс на Едвин ван дер Сар. Будевийн Зендер изравнява резултата със свиреп удар от 25 метра.

Големият герой за Хърватия тогава се казва Давор Шукер. Нападателят на Реал Мадрид вкарва страхотен гол в края на първото полувреме, с което печели категорично „Златната обувка“ с шест попадения и затвърждава мястото на „шахматистите“ на почетната стълбичка на дебютното им участие на Мондиал.

1990: Италия – Англия 2:1

Двубоят за третото място често е добра възможност за нападателите да вкарат решаващ гол в стремежа си за лична слава. Мондиал 1990 в Италия не се оказва по-различен за футболиста на домакините Салваторе Скилачи.

Играчът на „Скуадра Адзура“ влиза в мача срещу „Трите Лъва“ с равен брой от пет попадения с чеха Томаш Скухрави на върха в голмайсторската листа. Двубоят между двата тима е равностоен и си разменят по едно попадение чрез Роберто Баджо и Дейвид Плат.

В заключителните минути Скилачи е съборен в наказателното поле от Пол Паркър и Италия получава дузпа. Тото, както го наричат, се нагърбва с изпълнението. Той е точен и по този начин носи бронза на Италия, а за себе си печели „Златната топка“ и „Златната обувка“.

1958: Франция – Западна Германия 6:3

Франция вече може да е двукратен световен шампион и да е в борба за трета титла, но първата поява на „петлите“ на почетната стълбичка завинаги ще остане в историята. През 1958 година те се изправят срещу Западна Германия в най-вълнуващия мач за бронзовите медали досега.

В редиците си „сините“ имат Жюст Фонтен, който вече бе отбелязал рекордните девет гола в турнира. Той, обаче, не се спира и се възползва по най-добрия начин от битката за бронза, за да влезе завинаги в книгите с рекордите.

През първото полувреме реализира гол за 3:1, а през втората част избухва с още три попадения за невероятната победа на своя тим с 6:3. Така той стига до кота 13 гола – рекорд за едно Световно първенство. Този турнир го поставя на четвърто място във вечната ранглиста на Мондиали.

2010: Уругвай – Германия 2:3

Драматичните двубои не са чужди на „Ла Селесте“ на Световното в ЮАР. След вълнуващия мач срещу Гана на четвъртфиналите, битката за бронза срещу Германия на стадион „Нелсън Мандела Бей“ не е по-различна.

Томас Мюлер открива резултата, за да се изравни с Давид Вия и Уесли Снайдер с по пет гола в надпреварата за „Златната обувка“, но Единстон Кавани изравнява в средата на първата част. Диего Форлан се присъединява към компанията на Мюлер, Вия и Снайдер с попадения малко след почивката.

Радостта на „урусите“ не продължава дълго, тъй като Германия обръща с голове на Марсел Янсен и Сами Кедира. Германия се изкачва на подиума, а десет футболисти от този състав печелят златните медали четири години по-късно.

Трофеят на Мондиал 2022 – той замени ''богинята'' през 1970 година, кух е, но е по-тежък и по-висок