Аталанта победи Шахтьор Донецк с 3:0 и затвърди доброто си представяне в Шампионска лига и евротурнирите като цяло. В първия кръг от новата фаза на ШЛ бергамаските направиха 0:0 с Арсенал у дома, а през май спечелиха Лига Европа.

Берат Джимсити, Адемола Луукман и Раул Беланова вкараха трите гола за „нерадзурите“, които вече имат 4 точки в таблицата от Турнира на богатите. Момчетата на Джан Пиеро Гасперини показаха, че са доста по-класни от украинския първенец, като с пропуски се отчетоха неколцина офанзивни футболисти. Двубоят се игра на „Фелтинс Арена“ в Гелзенкирхен заради войната в Украйна.

Шахтьор не успя да вкара на втори италиански отбор, след като в първия си мач от най-силната евронадпревара направи 0:0 срещу Болоня.

В следващия кръг отборът от Донецк гостува на Арсенал, а Аталанта приема шотландския шампион Селтик.

Началните минути бяха много мудни и двата тима предпочитаха да не предприемат рискове. Едва в 11-тата минута Луукман опита нещо по-интересно, но изстрелът му по диагонала мина до левия страничен стълб.

Аталанта успя да открие малко преди средата на полувремето. Късо изпълнение на свободен удар и безупречно центриране на Луукман стигнаха до Берат Джимсити. Защитникът овладя спокойно и прати топката във вратата на Ризик за 0:1.

Малко след гола Самарджич слаломира между няколко украински бранители в наказателното поле. Сърбинът обаче стигна само до корнер, след като шутът му бе блокиран в сетния миг. Около минута след гола изстрел на Луукман профуча покрай вратата на символичния домакин.

В 36-ата минута напречната греда помогна на Шахтьор. Луукман се измъкна от Бондар и засече от воле центриране от десния фланг. Вратарят Ризик изобщо не реагира, а само видя как кълбото се отби от гредата над него.

Бергамаските осезаемо седяха по-добре от Шахтьор и това резултира в още един гол преди почивката. Макар и с малко късмет, разиграване на "нерадзурите" се задържа около наказателното на Шахтьор. Самарджич получи отляво и пусна прострелен пас към точката на дузпата, където Луукман засече - 0:2.

Началото на вторите 45 минути донесе и първият шанс за Шахтьор. Малко раздели влезлия от пейката Конопля от гол.

В ответната атака италианците наказаха Шахтьор за трети път. Давиде Дзапакоста центрира на втора греда към колегата си от другия фланг Раул Беланова. Юношата на Милан се извиси във въздуха и вкара топката във вратата на украинците за трети път.

Няколко минути след брилянтната асистенция Дзапакоста удари и десния страничен стълб на Шахтьор. Сетне Лазар Самарджич опита късмета си отдалеч, но хубавият му удар не навести целта за няколко сантиметра.

Смените на Пушич и Гасперини убиха темпото през втората част, но личеше, че Аталанта е по-класният тим.

Шахтьор Донецк – Аталанта 0:3

0:1 Берат Джимсити 21'

0:2 Адемола Луукман 44'

0:3 Раул Беланова 48'

Шахтьор Донецк: 31. Дмитро Ризик – 5. Валери Бондар, 18. Алаа Грам (46' - 26. Юким Конопля), 22. Микола Матвийенко – 30. Марлон Гомес (63' - 37. Кевин), 8. Дмитро Крискив, 6. Тарас Степаненко (к) (63' - 21. Артьом Бондаренко), 13. Педриньо – 10. Георгий Судаков – 11. Олександър Зубков, 7. Егиналдо (63' - 2. Ласина Траоре)

Резерви: 72. Кирил Фезюн, 16. Иракли Азарови, 17. Винисиус Тобиас, 26. Юким Конопля, 4. Бартол Франич, 21. Артьом Бондаренко, 29. Йеор Назарина, 9. Мариан Швед, 38. Педриньо, 39. Невертон Палмарес, 2. Ласина Траоре, 37. Кевин

Треньор: Марино Пушич

Аталанта: 29. Марко Карнезеки – 3. Одилон Косуну, 19. Берат Джимсити (46' - 8. Марио Пашалич), 23. Сеад Колашинац – 16. Раул Беланова, 15. Мартен де Роон (к), 13. Едерсон, 77. Давиде Дзапакоста – 24. Лазар Самарджич, 17. Шарле де Кетеларе (60' - 10. Николо Дзаниоло), 11. Адемола Луукман (60' - 32. Матео Ретеги)

Резерви: 28. Руи Патрисио, 31. Франческо Роси, 5. Бен Годфрий, 49. Томазо Дел Лунго, 40. Пиетро Коми, 27. Марко Палестра, 46. Алберто Манцони, 8. Марио Пашалич, 7. Хуан Куадрадо, 10. Николо Дзаниоло, 32. Матео Ретеги, 48. Ваня Влахович