Световното първенство през 1958 година се провежда в Швеция. Във световните финали участват 16 отбора. Стадионите, на които се играе първенството са 12. Това е първият Мондиал, в който участва СССР. Великобритания е представена и от четирите съставляващи я държави, но нито един от отборите не се представя на нужното ниво. Това първенство дава началото на доминацията на Бразилия и изгряването на Краля на футбола – Пеле, който тогава е едва 17-годишен.

Специална Бонус игра от efbet за Световното първенство

Унгарските магьосници от Мондиал 1954 ги няма вече, заради Съветската инвазия в страната. Футболистите са принудени да напуснат страната и никога повече да не завърнат. Англия е разбита, защото е без най-силните си играчи, които загиват в трагедията в Мюнхен, сполетяла самолета на футболистите на Манчестър Юнайтед.

Световното първенство през 1954 година се смята за края на безразсъдния офанзивен футбол.

В Швеция Бразилия покорява света в първенство, което остава в историята с появата на схемата 4-2-4 и изключителните таланти Диди, Гаринча, Вава и тийнейджъра Пеле. Франция също остава красиви спомени с играта на Жуст Фонтен и Раймон Копа, а шведите не пропускат да поднесат изненади от своя страна.

Западна Германия е водач в Първа група, в която Северна Ирландия е елиминирал преди това Италия в квалификациите. Това обърква плановете на Чехословакия, отстранявайки ги на плейоф, с който си спечелва място на четвъртфинал, където се изправя срещу Франция, който е водач във Втора група заедно с Югославия. Уелс също стига до четвъртфинал след плейоф срещу Унгария и с достойнство излиза от мача с Бразилия, в който получава един единствен гол от феноменалния Пеле. Бразилия спокойно води в Четвърта група, без да допусне попадение в своята врата, а Англия отпада от СССР след 0:1.

На полуфиналите Швеция среща Западна Германия, а Бразилия – Франция.

Шефер вкарва от воле за германците, но шведите отвръщат веднага с гол на Скоглунд. Юсковяк е отстранен от игра в 57-та минута и Швеция се възползва максимално, за да си спечели място на финала, като вкарва два гола чрез Грен и Хамрин.

Бразилия още във втората минута повежда срещу Франция с попадение на Вава, Фонтен изравнява след 9 минути, но Диди възстановява преднината на Бразилия, а във второто полувреме Пеле вкарва още три гола.

Финалът започва със сензационен ранен гол на Лидхолм в 4-ата минута и така шведите повеждат. Това е единственият момент на първенството, в който Бразилия се оказва в ролята на догонващ, но това продължава само 5 минути. Гаринча асистира на Вава, който изравнява резултата за 1:1. Вава прави резултата 2:1, а след това следват нови голове на Загало и Пеле за 4:1.

Симонсон отбелязва втория гол за Швеция, след което Пеле оформя крайното 5:2.

Така Бразилия става световен шампион за пръв път. Голмайстор на първенството е французинът Жуст Фонтен, който отбелязва 13 гола.