Световното първенство през 2014 година се провежда в Бразилия и с това става петото, проведено на континента. На него участват 32 отбора от 5 конфедерации. Мондиал 2014 се играе на 12 стадиона.

Бонуси за Световно! 1500 х 50 лв. Всеки ден и 500 лв. Cashback

Топката на това Световно първенство се казва „Бразука“. Тя е кръстена на страната домакин. Топката е съставена от няколко цвета в абстрактна геометрична форма, в чийто център се намират звездите от знамето на Бразилия. Талисманът на Мондиал 2014 е броненосецът Фулеко.

Юбилейното 20-о издание на Световното първенство е второ такова в Бразилия, след това през 1950 година. За първи път на Мондиал 2014 е въведена технологията за наблюдение на голлинията. Същото важи и за пяната, която реферите ползват за маркирането на необходимата дистанция между стената и топката при статичните положения. Заради високите температури и влажност по време на мачовете се правят няколко паузи, в които играчите да пият вода, т. нар. „cooling brake“.

В група „А“ Бразилия се класира без проблем за елиминациите, но пък само головата разлика им дава първото място в неочакваната битка с Мексико. Група „В“ поднася един от най-големите шокове – актуалният световен шампион Испания напуска Мондиал 2014. От тази група се класират Нидерландия и Чили.

В група „С“ се наблюдава ясно изразена колумбийската доминация. „Лос кафетерос” побеждават последователно Гърция, Кот д’Ивоар и Япония, за да си гарантират първото място. Гърция се класира за осминафиналите от втората позиция.

В група „D“ Италия и Англия са футболните колоси, които берат големият срам. Напред продължават наглед непретенциозните Коста Рика и Уругвай.  Група „Е“ минава без изненади Франция и Швейцария се класира напред.

В група „D“ Аржентина продължава след три последователни успеха, а Нигерия печели битката срещу Босна и Херцеговина за второто място. Група „G“ носи още едно неочаквано отпадане. Португалия, който трябва да мине през ада на баражите, пада жертва на головата си разлика. Така от тази група се класира САЩ, които са втори след лидера Германия. В последната група Белгия доминира, а за второ място се преборва Алжир.

Осминафиналите минават без кой знае какви обрати, Бразилия отстранява Чили на дузпи, а Колумбия побеждава Уругвай. Франция, Германия и Нидерландия продължават също напред. Голямата изненада на турнира Коста Рика отстранява Гърция на дузпа. Аржентина и Белгия също продължават без сериозни пробелеми.

Във фазата на четвъртфиналите високо летящите отбори на Колумбия и Коста Рика са отстранени съответно от Бразилия и Нидерландия. Германия побеждава с минималното 1:0 Франция, а Аржентина следва техния пример срещу Белгия.

На полуфиналите се ражда най-голямата сензация – Германия не показва и капка милост при унижението със 7:1 срещу домакините от Бразилия. Загубата е най-тежката за „селесао” от 1920 година насам. Головете на стадиона в Бело Оризонте валят отвсякъде. Без да е изминал и половин час игра резултатът вече е стигнал ужасяващото за домакините 5:0. След почивката германците намалят оборотите и отбелязват „само” още два гола. Оскар чак в 90-ата минута вкарва единственото попадение за „селесао”, което в никаква степен не намаля историческия срам.

В другия полуфинал Аржентина и Нидерландия завършват на равно в края на редовното време и продълженията. Така се стига до изпълнение на дузпи, където Аржентина се налага с 5:3.

За рекорден трети път двете футболни супер сили се изправят във финал на Световно първенство (след 1986 и 1990 година). Този път арената е култовият „Маракана”, където почти 75 хиляди присъстват на живо.

Единственият гол в срещата е бе отбелязан в съдбовната 113-а минута. Андре Шюрле се спуска по левия фланг и затворен от двама играчи на съперника, намира начин да центрира перфектно към близката греда. Там Марио Гьотце овладява елегантно и с левия крак разстрелва Серхио Ромеро. „Гаучосите” така и не успяват да се възстановят от шока, а след почти 4 минути добавено време Германия ликува с 4-ата си световна титла.

Голмайстор става сензацията на турнира Хамес Родригес, който вкарва 6 попадения. Мирослав Клозе се превръща в едноличен рекордьор по най-много отбелязани голове на световни финали – 16.