Световното първенство през 1998 година се провежда във Франция. То е първото, в което бройката на отборите в турнира е увеличена от 24 на 32, с което се превръща в най-дълго продължилото Световно първенство до този момент. Новият формат с 64 срещи се играе на 10 стадиона домакини.
Специална Бонус игра от efbet за Световното първенство
Топката на Мондиал 1998 се казва Адидас „Трикольор“. Тя е първата многоцветна топка за Световно първенство. Френското знаме и националните цветове, петлето, което е традиционен символ за френската нация и футболната федерация, вдъхновяват името и украсата на топката. Адидас „Трикольор“ е последната топка, подвластна на концепцията „Танго“.
Талисманът на Мондиал 1998 е Футикс. Може би се досещате или спомнята, че е той представлява един от символите на Франция – петел. Неговото име идва от името на играта и окончание „икс“. То придобива огромна популярност, след като е включено в комикс поредицата за „Астерикс и Обеликс“.
България също взима участие на този Мондиал след силното представяне и 4-ото място от Световното първенство в САЩ преди четири години. Родните национали попадат в група „D“ и завършват на последната позиция със само една точка, спечелена срещу Парагвай, след което следват загуби от Нигерия (0:1) и разгрома срещу Испания (1:6). Единственото попадение за „трикольорите“ бе дело на Емил Костадинов.
Решението на ФИФА да увеличи финалистите на световното първенство на 32 предизвиква негативни реакции. Основният аргумент е, че масовизацията ще убие интереса към Мондиала. Шампионатът във Франция обаче опровергава тези опасения. Победителят от миналия турнир Бразилия отново е фаворит. Роналдо, Ривалдо, Дунга и останалите от „селесао“ си пестят силите в груповата фаза. Допускат дори загуба 1:2 от Норвегия. С този резултат скандинавците продължават напред вместо отлично играещия тим на Мароко. Африканците са бесни и подозират нечестна игра от страна на Бразилия. В останалите групи се отличава домакинът Франция, както и Хърватия. Доста любопитен е мачът между Иран и САЩ. Интригата тук е политическа и излиза извън границите на футбола. Иран побеждава с 2:1, а милиони в страната излизат по улиците да празнуват.
Един от най-интересните двубои е на 1/8-финалите. Аржентина и Англия показват великолепен футбол. В редовното време и продълженията резултатът е 2:2. При дузпите аржентинците са по-точни и продължават. Приятното впечатление от спектакъла е развалено от инцидента между Диего Симеоне и Дейвид Бекъм. След провокация на първия англичанинът си изпуска нервите и посяга с крак. Датският реферът Ким Милтон Нилсен справедливо гони Бекъм, но пропуска да изгони Симеоне.
На полуфиналите освен Бразилия и Франция стигат Нидерландия и Хърватия. Двата тима отстъпват трудно на фаворитите. Особено сериозна е съпротивата на “лалетата”, които губят от Бразилия с дузпи. На финала се случва нещо странно. Играчите на Загало изглеждат апатични и едва ходят по терена. Предвождани от Зидан, "петлите" надиграват тотално съперника и побеждават с 3:0. Франция става 7-ата държава, спечелила световната титла.
След срещата тръгват слухове, които обясняват провала на Роналдо и компания. Говори се за икономически интереси и дори за шамански магии. Една от версиите е, че французите са сложили в храната на Феномена и останалите бразилски звезди упойващи вещества. До ден днешен нищо подобно не е доказано.
Световен шампион през 1998 година стават домакините от Франция, което е тяхната първа титла от световни финали. Златната обувка от Мондиала отива при хърватина Давор Шукер, който отбелязва 6 гола.
Ще запомним това Световно първенство с гола на Денис Бергкамп в четвъртфиналите срещу Аржентина, когато овладява 60-метров пас с десния си крак, финтира Роберто Аяла и изпраща топката под гредата на вратата, пазена от Карлос Роа с едно елегантно движение.
През Мондиал 1998 отборите са вкарали средно по 2,67 гола на мач. Най-посетеният мач е големият финал между Бразилия и Франция, на който присъстват 80 000 души.
История на Световното първенство 1934
История на Световното първенство 1950
История на Световното първенство 1958
История на Световното първенство 1966
История на Световното първенство 1974
История на Световното първенство 1982
История на Световното първенство 1990
История на Световното първенство 2006