Световното първенство през 2006 година се провежда в Германия. На не го участват общо 32 отбора, които отбелязват средно по 2,3 попадения средно на двубой в хода на турнира.

Световното е за ВСЕКИ! 1500 x 50 лв. Всеки ден до края на Мондиала

Топката на Мондиал 2006 се казва Адидас „Тимгайст“. Новото въведение, което носи тази топка е това, че тя е съставена от 14 парчета. Така се получава по-сферична топка, което трябва да донесе повече точност и контрол. Черното и бялото са цветовете на германския национален отбор, а между тях е заложен златен цвят за купата на Световното първенство.

Талисманът на Мондиал 2006 е лъвчето „Голео“, чието име е съставено от думата „гол“ и „лео“ – лъв. То е облечено с бяла тениска, наподобяваща тази на германския национален отбор.

Осемнадесетото световно първенство започва със скандал. При това шест години, преди всъщност да се проведе. Скандалът е заради избора на Германия пред ЮАР за домакин. Германия печели с 12 на 11 гласа, но веднага тръгват слуховете, че това е станало заради подкуп. В нощта преди гласуването на 7 юли, 2000 година, германското сатирично списание „Титаник” изпраща стенни часовници с кукувици и германска пушена шунка на няколко представители на ФИФА. В последния кръг на гласуване представителят на Океания Чарли Демпси се въздържа и това дава преднина от един глас за Германия. При равенство президентът на ФИФА Йозеф Блатер щеше да избира домакина, а той не крие предпочитанията си за ЮАР. В крайна сметка обаче ЮАР получава домакинството през 2010 година.

За разлика от миналото световно първенство, сега големи изненади в групите няма. Германия безапелационно печели група „A“ с три победи и хубав, атакуващ футбол, а на второто място е за Еквадор. Липсата на повече твърдост при единоборствата на германските национали е сочена като големия минус, пречещ им да вземат голяма титла в последните осем години. Защото отборът им винаги стига до крайните фази на големите турнири, но се проваля.

В група „B“ победител е Англия, следвана от Швеция. За британците истинска мъка е мачът с Тринидад и Тобаго, в който просто не се вижда как ще вкарат гол, но в 83-ата минута Питър Крауч преодолява героичната отбрана на островитяните след гол с глава и явно подпиране с ръце в гърба на защитник в червено, а Стивън Джерард подпечатва победата в 91-вата минута. Тринидад и Тобаго има нелош шанс да поведат първи, но го пропилява. Той е в 46-тата минута, когато Джон Тери с акробатичен шпагат чисти топката пред зейналата врата на Пол Робинсън.

В група „C“ Аржентина и Нидерландия продължават напред, като „гаучосите“ са първи заради головата си разлика. Особено запомнящ се тук е мачът между Сърбия и Черна гора, спечелен с 6:0 от южноамериканците и вторият гол в срещата, дело на Естебан Камбиасо. Той пада, след като аржентинците успяват да си подадат 25 поредни пъти топката, а асистенцията на Креспо към Камбиасо е с пета.

В група „D“ напред продължават Португалия, водена от Кристиано Роналдо и Мексико, а в група „E“ Италия печели първото място пред отбора на Гана, който безапелационно се справя с Чехия. В група „F“ световният шампион Бразилия няма никакви проблеми, а Австралия измъква второто място след героично равенство 2:2 с Хърватия и гол на Хари Кюъл 11 минути преди края.

В група „G“ се получава най-голямата изненада на тази фаза – Франция не печели първото място, а трепери до последно и чак след победа с 2:0 над Того минава като втори отбор напред. В група „H“ Испания е убедителен лидер, а вторият отбор е този на Украйна.

Мачовете в първия кръг на елиминациите ще се запомнят с подобряването на рекорда за най-много голове на световни първенства. Бразилецът Роналдо записва 15-ото си попадение в третото си участие като титуляр на световно първенство при победата с 3:0 над Гана. Три мача влизат в продължения – Аржентина обръща до 2:1 Мексико с гол на Макси Родригес в 98-та минута. Украйна пък печели с дузпи срещу Швейцария след нулево равенство.

Италия също продължава напред, след като бие с продължения Австралия, при това, играейки с човек по-малко 70 минути. С директен червен картон е изгонен Марко Матераци, като споровете около нарушението му са доста големи.

Най-зрелищно се оказва дербито между Франция и Испания. Предвид мудната игра на французите в груповата фаза се очаква „петлите“ да паднат в жертва на показващите доста приятен футбол испанци. Вместо това обаче, французите, водени от Зинедин Зидан и Франк Рибери, изнасят истинска лекция на „ла фурия роха“, при това след като инкасират първи гол.

Най-скандален е мачът между Португалия и Нидерландия. Единственият гол вкарва Маниш още в 23-ата минута, а през второто полувреме са изгонени са Халид Буларуз, който нарочно контузва звездата на иберийците Кристиано Роналдо, Джовани Ван Бронкхорст, Кощиня и Деко. При изгонването на Буларуз се стига до бой между двата отбора.

Най-убедителната победа във фазата на четвъртфиналите е тази на  Италия, която не оставя никакъв шанс на Украйна и печели с класическото 3:0 след два гола на Лука Тони. Мачът между Германия и Аржентина се решава с дузпи, както и този на Португалия и Англия, а Франция печели с 1:0 над Бразилия. Мачът между „петлите“ и „селесао“ бележи истинското избухване на футболния гений на Зинедин Зидан.

Последният мач е този между Португалия и Англия. Той завършва 0:0, като Кристиано Роналдо, който по това време е съотборник с Уейн Рууни в Манчестър Юнайтед, изкарва червен картон на англичанина и му се подиграва с жест. Въпреки че са с човек по-малко, британците са по-близо до гола, но такъв не пада и се стига до дузпи. Там вратарят на иберийците Рикардо буквално отказва англичаните, които от четири дузпи вкарват само една – чрез Оуен Харгрейвс.

Сравнително лесно Франция преодолява твърде уморената Португалия с 1:0 след гол от дузпа на Зинедин Зидан във фазата на полуфиналите. Драмата безспорно е в другия полуфинал – Германия срещу Италия. „Скуадра адзура“ за пореден път доказва, че е исторически най-неудобният отбор за Бундестима и печели с драматичното 2:0 след продължения. Драмата става факт, защото до 119-ата минута резултатът е 0:0 и германците вече чакат запазената си територия – дузпите. Но италианците ги изненадват с два бързи гола в края на второто продължение и отиват на големия финал.

Финалната среща започва с предимство на Франция – Зидан открива резултата от дузпа още в седмата минута, но Марко Матераци изравнява с глава 12 минути по-късно. В редовното време двата тима завършват наравно. Така се стига до 110-ата минута, когато Марко Матераци провокира Зидан и французинът го удря с глава, което му носи директен червен картон. Разколебани от липсата на лидера си, французите не се представят оптимално при дузпите и Трезеге, който през 2000 година носи европейската титла на отбора си точно срещу Италия на финала със „Златен гол”, сега пропуска. За разлика от него и петимата италианци, изпълняващи дузпи, са безгрешни.

Така Италия печели четвъртата си световна титла по футбол. Голмайстор на турнира е Мирослав Клозе, който отбелязва 5 попадения.