Световното първенство през 2006 година се провежда в Германия. На не го участват общо 32 отбора, които отбелязват средно по 2,3 попадения средно на двубой в хода на турнира.
Световното е за ВСЕКИ! 1500 x 50 лв. Всеки ден до края на Мондиала
Топката на Мондиал 2006 се казва Адидас „Тимгайст“. Новото въведение, което носи тази топка е това, че тя е съставена от 14 парчета. Така се получава по-сферична топка, което трябва да донесе повече точност и контрол. Черното и бялото са цветовете на германския национален отбор, а между тях е заложен златен цвят за купата на Световното първенство.
Талисманът на Мондиал 2006 е лъвчето „Голео“, чието име е съставено от думата „гол“ и „лео“ – лъв. То е облечено с бяла тениска, наподобяваща тази на германския национален отбор.
Осемнадесетото световно първенство започва със скандал. При това шест години, преди всъщност да се проведе. Скандалът е заради избора на Германия пред ЮАР за домакин. Германия печели с 12 на 11 гласа, но веднага тръгват слуховете, че това е станало заради подкуп. В нощта преди гласуването на 7 юли, 2000 година, германското сатирично списание „Титаник” изпраща стенни часовници с кукувици и германска пушена шунка на няколко представители на ФИФА. В последния кръг на гласуване представителят на Океания Чарли Демпси се въздържа и това дава преднина от един глас за Германия. При равенство президентът на ФИФА Йозеф Блатер щеше да избира домакина, а той не крие предпочитанията си за ЮАР. В крайна сметка обаче ЮАР получава домакинството през 2010 година.
За разлика от миналото световно първенство, сега големи изненади в групите няма. Германия безапелационно печели група „A“ с три победи и хубав, атакуващ футбол, а на второто място е за Еквадор. Липсата на повече твърдост при единоборствата на германските национали е сочена като големия минус, пречещ им да вземат голяма титла в последните осем години. Защото отборът им винаги стига до крайните фази на големите турнири, но се проваля.
В група „B“ победител е Англия, следвана от Швеция. За британците истинска мъка е мачът с Тринидад и Тобаго, в който просто не се вижда как ще вкарат гол, но в 83-ата минута Питър Крауч преодолява героичната отбрана на островитяните след гол с глава и явно подпиране с ръце в гърба на защитник в червено, а Стивън Джерард подпечатва победата в 91-вата минута. Тринидад и Тобаго има нелош шанс да поведат първи, но го пропилява. Той е в 46-тата минута, когато Джон Тери с акробатичен шпагат чисти топката пред зейналата врата на Пол Робинсън.
В група „C“ Аржентина и Нидерландия продължават напред, като „гаучосите“ са първи заради головата си разлика. Особено запомнящ се тук е мачът между Сърбия и Черна гора, спечелен с 6:0 от южноамериканците и вторият гол в срещата, дело на Естебан Камбиасо. Той пада, след като аржентинците успяват да си подадат 25 поредни пъти топката, а асистенцията на Креспо към Камбиасо е с пета.
В група „D“ напред продължават Португалия, водена от Кристиано Роналдо и Мексико, а в група „E“ Италия печели първото място пред отбора на Гана, който безапелационно се справя с Чехия. В група „F“ световният шампион Бразилия няма никакви проблеми, а Австралия измъква второто място след героично равенство 2:2 с Хърватия и гол на Хари Кюъл 11 минути преди края.
В група „G“ се получава най-голямата изненада на тази фаза – Франция не печели първото място, а трепери до последно и чак след победа с 2:0 над Того минава като втори отбор напред. В група „H“ Испания е убедителен лидер, а вторият отбор е този на Украйна.
Мачовете в първия кръг на елиминациите ще се запомнят с подобряването на рекорда за най-много голове на световни първенства. Бразилецът Роналдо записва 15-ото си попадение в третото си участие като титуляр на световно първенство при победата с 3:0 над Гана. Три мача влизат в продължения – Аржентина обръща до 2:1 Мексико с гол на Макси Родригес в 98-та минута. Украйна пък печели с дузпи срещу Швейцария след нулево равенство.
Италия също продължава напред, след като бие с продължения Австралия, при това, играейки с човек по-малко 70 минути. С директен червен картон е изгонен Марко Матераци, като споровете около нарушението му са доста големи.
Най-зрелищно се оказва дербито между Франция и Испания. Предвид мудната игра на французите в груповата фаза се очаква „петлите“ да паднат в жертва на показващите доста приятен футбол испанци. Вместо това обаче, французите, водени от Зинедин Зидан и Франк Рибери, изнасят истинска лекция на „ла фурия роха“, при това след като инкасират първи гол.
Най-скандален е мачът между Португалия и Нидерландия. Единственият гол вкарва Маниш още в 23-ата минута, а през второто полувреме са изгонени са Халид Буларуз, който нарочно контузва звездата на иберийците Кристиано Роналдо, Джовани Ван Бронкхорст, Кощиня и Деко. При изгонването на Буларуз се стига до бой между двата отбора.
Най-убедителната победа във фазата на четвъртфиналите е тази на Италия, която не оставя никакъв шанс на Украйна и печели с класическото 3:0 след два гола на Лука Тони. Мачът между Германия и Аржентина се решава с дузпи, както и този на Португалия и Англия, а Франция печели с 1:0 над Бразилия. Мачът между „петлите“ и „селесао“ бележи истинското избухване на футболния гений на Зинедин Зидан.
Последният мач е този между Португалия и Англия. Той завършва 0:0, като Кристиано Роналдо, който по това време е съотборник с Уейн Рууни в Манчестър Юнайтед, изкарва червен картон на англичанина и му се подиграва с жест. Въпреки че са с човек по-малко, британците са по-близо до гола, но такъв не пада и се стига до дузпи. Там вратарят на иберийците Рикардо буквално отказва англичаните, които от четири дузпи вкарват само една – чрез Оуен Харгрейвс.
Сравнително лесно Франция преодолява твърде уморената Португалия с 1:0 след гол от дузпа на Зинедин Зидан във фазата на полуфиналите. Драмата безспорно е в другия полуфинал – Германия срещу Италия. „Скуадра адзура“ за пореден път доказва, че е исторически най-неудобният отбор за Бундестима и печели с драматичното 2:0 след продължения. Драмата става факт, защото до 119-ата минута резултатът е 0:0 и германците вече чакат запазената си територия – дузпите. Но италианците ги изненадват с два бързи гола в края на второто продължение и отиват на големия финал.
Финалната среща започва с предимство на Франция – Зидан открива резултата от дузпа още в седмата минута, но Марко Матераци изравнява с глава 12 минути по-късно. В редовното време двата тима завършват наравно. Така се стига до 110-ата минута, когато Марко Матераци провокира Зидан и французинът го удря с глава, което му носи директен червен картон. Разколебани от липсата на лидера си, французите не се представят оптимално при дузпите и Трезеге, който през 2000 година носи европейската титла на отбора си точно срещу Италия на финала със „Златен гол”, сега пропуска. За разлика от него и петимата италианци, изпълняващи дузпи, са безгрешни.
Така Италия печели четвъртата си световна титла по футбол. Голмайстор на турнира е Мирослав Клозе, който отбелязва 5 попадения.
История на Световното първенство 1934
История на Световното първенство 1950
История на Световното първенство 1958
История на Световното първенство 1966
История на Световното първенство 1974
История на Световното първенство 1982
История на Световното първенство 1990
История на Световното първенство 1998