Световното първенство през 1966 година се провежда в Англия, както и за първи път от 32 години страна от Острова – Англия – печели титлата. Това е втори пореден Мондиал, на който участва България, но попада в тежка група с отборите на Бразилия, Португалия и Унгария. „Лъвовете“ завършват надпреварата с три загуби голова разлика от 1:8.

Уникално Световно с изключителни оферти на efbet.com

Това е първото Световно първенство, на което се появява талисманът като символ за късмет на домакина – лъвчето Уили. Талисманът е спретнато лъвче, облечено с цветовете на Юниън Джак. То поставя тази традиция, която се е запазила и до днес.

На Мондиала участват 16 отбора, а стадионите домакини са общо осем. Това е първото Световно първенство за Португалия и КНДР (Корейска народна демократическа република).

Англия завършва 0:0 с Уругвай в първия мач, а във Втора група Западна Германия показва потенциала си с 5:0 срещу Швейцария. Бразилия разочарова с играта си. След победата си над България с 2:0 губи мача си с Унгария, в чийто отбор доминира Алберт, а след това пада и от Португалия, където Еузебио се представя най-добре и ще се превърне в една от звездите на това първенство.

Отборът на СССР безпроблемно стига до четвъртфинал. Италианците падат от СССР с 0:1 и трябва да победят Северна Корея, за да останат в първенството. Предстоящият двубой им изглежда просто формалност, но се превръща в истински кошмар за тях. В 42-та минута Пак Доо Ик отнема от Ривера, напредва и забива светкавичен удар покрай Албертоси. И това е единственият гол в мача, Италия отпада.

На „Гудисън Парк” четвъртфиналът КНДР – Португалия започва повече от сензационно. Гол пада още в самото начало, после втори и трети – и всичките са за Корея. Тогава Еузебио показва гениалността си и благодарение на него и огромния Торес Португалия се добира до равенство, след което и до крайното 5:3.

Полуфиналът Англия – Португалия е класика. Боби Чарлтън изиграва, както мнозина смятат, мача на живота си. Този спектакъл става прекрасна реклама на футбола и е на светлинни години от влаченето по терена в мача с Аржентина на четвъртфинала, в който Ратин е изгонен с картон, а на терена се появява новата изгряваща звезда Джеф Хърст.

Западна Германия преодолява СССР в неособено красив двубой, с което спечелва място на финала, където първият гол е вкаран от Халер. Хърст изравнява, а с гола на колегата му от Уест Хем Мартин Питърс, Англия повежда в резултата. Малко преди края на мача попадение на Вебер е причината да се играят продължения. В стотната минута се разгаря спор. Алън Бол подава към Хърст, който стреля, а топката се отбива от горната греда и тупва, но не преминава голлинията. Швейцарският рефер Дийнст не е сигурен. Страничният съдия от СССР Бахрамов обаче е категоричен, че има гол и Англия повежда с 3:2. Боби Мур изпраща дълъг пас към Хърст, който догонва топката и я изстрелва над главата на Тилковски. С този си гол Хърст става първият футболист на финал за Световна купа, записал хеттрик.

Така „трите лъва“ стават за пръв път носител на световната титла. Златната обувка на турнира отива за Еузебио, който вкарва 9 гола, четири от които в една среща.