Световното първенство през 1982 година се проведе в Испания. За пръв на Мондиал участват 24 отбора от 6 конфедерации, разпределени в шест групи. Топката, с която се играе е на Адидас и се казва „Танго Испания“, която се оказва последната топка, направена от естествена кожа.

1500 x 50 лв. всеки ден до края на Световното първенство по футбол

Талисманът на Мондиал 1982 е портокалът Наранхито, който държи топка под мишница. Името му идва от испанското наименование за портокал.

Първенството през 1982 година е белязано от няколко запомнящи се моменти, като например, завръщането на Паоло Роси от двугодишното му наказание, както отборът на Бразилия със Зико и Сократес в състава си.

Освен това и с един странен момент по време мача между Кувейт и Франция, когато в края на двубоя при резултат 3:1 за Франция футболистите на арабската държава наобикалят рефера на двубоя, за да му обеснят, че са спрели да играят, тъй като са чули сигнал от свирка от трибуните. Тогава шейх Фахт Ал-Сабах влиза на терена. Милиардерът лично отива до съдията и му заявява, че ако зачете попадение, то той ще изкара футболистите от терена. В крайна сметка след 15 минути разправии, реферът не зачита гола, но все пак Франция отбелязва дори 4-и гол.

Италия заслужено печели в Испания, след като във всичките си мачове от Първа група на първенството стига до равен резултат и се класира с минимална голова разлика. Западна Германия приключва втори в групата си, след като допуска доста изненадваща загуба с 1:2 от Алжир.

Най-впечатляващ е мачът между Италия и фаворита Бразилия. Италианците повеждат на три пъти, а бразилците изравняват два пъти резултата в ненадмината по качество и красота игра. Паоло Роси, който се е завърнал след двугодишна забрана, е героят на този мач с брилянтния си хеттрик. На полуфиналите Роси бележи два гола за победата срещу Полша.

Западна Германия и Франция в другия полуфинал правят феноменален мач. Литбарски извежда Западна Германия напред в резултата в 17-та минута преди Мишел Платини да изравни от дузпа. В продълженията Франция вкара два гола чрез Трезор и Жирес и повежда с 3:1, но Западна Германия се връща в мача след попадения на Румениге и Фишер. При дузпите отборът на Западна Германия се оказва по-точен и печели с 5:4.

Във финала Италия и Западна Германия демонстрират най-силните си качества. През първото полувреме Кабрини пропуска дузпа. Италианците са вдъхновени от усилията на Марко Тардели и светкавичните контраатаки на Бруно Конти и заслужено печелят титлата, с което правят хеттрик от световни купи. Головете за Италия вкарват Роси, Тардели и Алтобели, а почетното попадение за Западна Германия е дело на Брайтнер.

Така Италия печели третата си титла от Световното първенство, а голмайстор на турнира става Паоло Роси със своите шест попадения.