Световното първенство през 1990 година се провежда в Италия. В него участват 24 държави от 5 конфедерации. Мондиал 1990 се играе на 12 стадиона. Топката на това Световно първенство се казва Адидас „Етруско Унико“. Името и дизайнът са свързани с древната история на Италия – Три етруски лъвски глави, декорират всяка от 20-те триади, познати като Танго. Това, което прави топката специална са иновациите. Това е първата топка с вътрешен пласт – черна полиуретанова пяна, която я прави напълно водонепромокаема и по-бърза от когато и да е.

Бонуси за Световно! 1500 х 50 лв. Всеки ден и 500 лв. Cashback

Талисманът на Мондиал 1990 се казва Чао. Той е човек, направен от четириъгълни клечки и с топката на Световното първенство вместо глава. Чао е декориран изцяло в цветовете на италианското знаме.

Мондиал 1990 е първенството с най-малко голове средно мач – 2,21.

Шампионатът все пак започва достатъчно драматично с победа на Камерун над носителите на купата - Аржентина. Франсоа Омам Биик вкарва единствения гол в мача, в който камерунският отбор приключва с 9 играчи на терена – изгонени са Андре Кана, Биик и Бенджамин Масинг.

Африканците се изкачват до върха на група В, където Аржентина остава едва на трето място. В мача с Англия, Камерун повежда 2:1, но губи четвъртфинала с краен резултат 2:3, получавайки два късни гола.

Тото Скилачи се превръща в национален герой след като вкарва победния гол за Италия срещу Австрия и първия срещу Чехословакия, с което Италия спокойно заема първото място в група А.

Шотландия губи с 0:1 от Коста Рика в Група С, успява да се реваншира срещу Швеция, но допуска ново поражение срещу Бразилия с 0:1, макар че се държи на ниво през целия мач.

Помраченото настроение на шотландците контрастира с успехите на Република Ирландия. Треньорският талант на Джеки Чарлтън довежда отбора до финалите на световно първенство за първи път, а победата им след дузпи срещу Румъния дори дава известно предимство на четвъртфиналите. Италия обаче побеждава с 1:0 с голмайстор Скилачи на „Олимпико“ в Рим.

Футболистите на Германия започват устремено, както смятат и да продължат, с 4:1 срещу Югославия в група Д. На върха на група Е застава Испания.

Англичаните играят на полуфинала срещу Германия, където се стига до изпълнение на дузпи. Пропуски на Стюърт Пиърс и Крис Уодъл струват много скъпо на Англия, който отпада.

В другия полуфинал Аржентина се изправя срещу домакините Италия в града, където неотдавна играеше Марадона – Неапол. Продълженията траят цели 7 минути по-дълго, преди френският рефер Мишел Вотро да разбере, че часовникът му е спрял. Италия не успява да се възползва от това и Аржентина продължава след дузпи, благодарение на здравите италиански нерви и вратаря Серхио Гойкоечея.

Италия поне заема утешителното трето място, побеждавайки Англия с 2:1 в малкия финал в Бари. Това е последният мач на сър Боби Робсън като селекционер на националния отбор на Англия.

На „Стадио Олимпико” излизат Аржентина и Германия. „Маншафта“ заслужено печели с по-добра игра, макар че самият победен гол е спорен. Аржентина обвинява Руди Фьолер, че е „паднал за дузпа“ в 81-та минута. Капитанът Лотар Матеус, оплаквайки се от контузия, предава отговорността на Анди Бреме и Гойкоечея е надигран. Аржентина все пак се записва в историята като победена – Педро Монсон и Густаво Децоти са първите играчи, изгонени с картони от финал за Световната купа.

Германия печели третата си титла на Мондиал 1990, а голмайстор на турнира е италианецът Тото Скилачи със своите шест попадения.

Мондиал 1990 се записва в историята като първенството с най-много червени картони – 12. Интересен факт е, че в Рим е отворена нова линия на метрото заради Световното първенство. Тя е затворена след края му и никога повече не е отваряна за експлоатация. През този Мондиал Камерун се превръща в първият африкански отбор достигнал до фазата на четвъртфиналите в турнира.