Началото е сложено през 1930 година. Първото Световно първенство по футбол в историята е мечтата на живота на Жул Риме и затова първата купа, която се връчва до Мондиала през 70-а година включително носи името на емблематичния френски футболен деятел.

Специална Бонус игра от efbet за Световното първенство

Именно той успява да убеди четири европейски държави да се включат в надпреварата, след като Уругвай изпреварва Италия, Швеция, Нидерландия и Испания за домакинството на първото Световно в историята. По това време „урусите“ са хегемон в Южна Америка, печелейки Копа Америка 6 пъти и Олимпийската титла 2 пъти в този период. Именно дестинацията възпрепятства повече евроейски страни да участват, тъй като липсват средства за пътуването, а клубните отбори не искат да пускат футболистите си да отсъстват близо 2 месеца.

Въпреки това са събрани 13 отбора (Уругвай, Чили, Франция, Мексико, Югославия, Бразилия, Боливия, Уругвай, Румъния, Перу, САЩ, Парагвай и Белгия), които са разделени в 4 групи, като победителите се класират на полуфиналите. По това време ФИФА има едва 41 членове, като всяка от страните-участнички в Уругвай през 1930 г. е член на централата. Наред с това, тъй като не е имало квалификации, държавите получават покани за турнира, но скъпото и трудно пътуване спира мнозина.

Тъй като организацията е трудна, Уругвай решава всички мачове да се провеждат на територията на столицата Монтевидео, като това се случва на три стадиона – „Сентенарио“, „Парке Сентрал“ и „Поситос“. Това е и единственият Мондиал, на който мачовете се играят само в един град. На „Поситос“ се провежда първия мач в историята на Световните първенства. В него Франция побеждава Мексико с 4:1, а първият гол е дело на Люсиен Лоран. В срещата феновете стават свидетели и на груб удар в челюстта, след който вратарят на „петлите“ Алекс Тепо е изнесен от терена, а защитникът Шантрел го заменя под рамката, защото смените не са позволени и французите доиграват мача с 10 души.

От тази група за полуфиналите се класира Аржентина, която е в компанията на Югославия, Уругвай и САЩ като четирите топ тима на първенството. „Гаучосите“ участват в масов бой при победата с 3:1 над Чили в последния си мач от групите, който е спрян заради ексцесиите.

На полуфиналите Уругвай и Аржентина помитат съответно САЩ и Югославия с по 6:1 и така се изправят един срещу друг във финала на „Сентенарио“ на 30 юли. Домакините повеждат в 12-ата минута чрез Пауло Дорадо, само за да може Карлос Пеуселе да изравни 8 минути по-късно, а Гилермо Стабиле да донесе обрата за аржентинците до почивката.

През второто полувреме домакините са преобразени и с попадения на Педро Сеа, Сантос Ириарте и Ектор Кастро стават първия в историята световен шампион по футбол. За „гаучосите“ остава утехата, че голмайстор №1 на турнира с 8 гола става Гилермо Стабиле.

След финала по улиците на Монтевидео настават хаос и безредици, а хората са изключително развълнувани след такъв невиждан до този момент аспект. Така са положени основите на Световните първенства, които с течение на времето изместват Олимпийските игри като най-гледаното спортно събитие в света и приковават милиарди хора на вссеки 4 години.