През 1938-а година Европа е на прага на война и организаторите на турнира не искат Световното първенство да се използва за политическа или военна пропаганда, както се случва четири години по-рано в Италия. Затова и домакинството е дадено на Франция, където са Жул Риме и Анри Делоне, които се борят с всички сили да отхвърлят политиката от футбола.

Уникално Световно с изключителни оферти на efbet.com

На турнира участват 15 държави, като само 2 не са европейски – Бразилия и Куба. Първоначално участничките са 16, но след аншлуса на Германия, Австрия няма как да участва, като дори петима от най-добрите играчи на австрийците са взети в тима на Нацитска Германия.

Въпреки това, страната не стига много далеч и е отстранена още в първия си мач след поражение от Швейцария. Интересното е, че това Световно се провежда изцяло в елиминационен етап, като се започва от 1/8-финали и така нататък.

Фаворитите от Италия и Бразилия стигат до битка помежду си на полуфиналите. Преди това, световният шампион отстранява Норвегия и домакина Франция. Селесао пък надвива Полша на старта в един от най-великите мачове в историята на Световните първенства. Леонидас дава аванс на Бразилия в 18-ата минута. Фриц Шeрфке изравнява в 23-ата минута, а две минути след това Ромеу отново дава аванс на Бразилия, като южноамериканците повеждат с 3:1 до почивката след попадение на Хосе Перасио. През второто полувреме обаче, поляците възкръсват след хеттрик на Ернст Вилимовски. Редовното време завършва 4:4, като Перасио вкарва още един гол. В продълженията Вилимовски се разписва отново, но това не е достатъчно, след като преди него Леонидас забива два гола, за да оформи своя хеттрик и да класира тима си напред. След това е победен тимът на Чехословакия в много груб мач с три червени картона и двама изнесени на носилка чехи със счупени крака. Затова и мачът се преиграва, завършвайки 2:1 за „кариоките“.

В другия поток Швеция се класира без да играе на 1/4-финалите, където разбива Куба с 8:0. След това обаче, „тре кронур“ прекланят глава пред Унгария, която ги бие с 5:1 и стига до финала. Там тимът с Гиорги Сароси в състава се изправя срещу Италия. Италианците бият Бразилия с 2:1 на полуфинала с голове на Джино Колауси и Джузепе Меаца.

На финала в Париж присъстват над 45 000 души, като до 8-ата минута резултатът е 1:1 след попадения на Колауси и Титкос. До почивката резултатът е 3:1 за световния шампион, като Колауси вкарва втория си гол в мача, а един добавя Силвио Пиола. 20 минути преди края Сароси връща надеждите на „маджарите“, но Пиола решава всичко малко преди края и след 4:2 Италия на Виторио Поцо отново е на върха във футбола, а само година по-късно Световните първенства са прекъснати заради избухването на Втората световна война. В това време трофеят „Победа“, който по-късно е преименуван на „Жул Риме“ е крит от вицепрезидента на ФИФА Оторино Бараси, за да не попадне в ръцете на нацистите. Той го носи в кутия за обувки и го слага в сейф в банка в Рим преди през 1950 г. да го извади за Мондиала в Швейцария.