Само 9 години след края на опестошителната Втора световна война, Европа отново приема финалите на Свенотвото първенство. За домакин на 5-ия Мондиал в историята е избрана Швейцария, която запазва неутралитет по време на войната и в резултат на това опустошенията в нея са далеч по-малко, отколкото в останалите държави.

Уникално Световно с изключителни оферти на efbet.com

Наред с това, третото Световно, играно на Стария континент, се превръща в първото, в което участват абсолютно всички големи футболни сили към онзи момент. Южна Америка изпраща най-силните си тимове, като там са действащите световен шампион и вицешампион – Уругвай и Бразилия.

Фаворит на швейцарска земя обаче е Унгария. „Хусарите“, предвождани от великите Ференц Пушкаш и Шандор Кочиш са в серия от 32 мача без загуба преди началото на турнира. Унгария е олимпийски шампион от 1952 г., а наред с това, тактиката на тима на Густав Шебеш – 4-2-4, е непонятна за останалите тимове, които залагат на английската постройка 2-3-5 и не могат до отговорят на тоталния стил на игра на унгарците.

Още в груповата фаза Пушкаш, Хидегкути, Кочиш и компания мачкат всичко по пътя си, като новопоявилата се Западна Германия е смазана с 3:8 с 4 гола на Кочиш. Тази среща се запомня с грубото нарушение на Вернер Лирих, който рита здраво Пушкаш и се налага звездата на Унгария да напусне терена още в 30-ата минута. Още 9 попадения от „летящите хусари“ в групите отнася Южна Корея, като така Унгария стига до четвъртфиналите и там побеждава другия фаворит в турнира Бразилия с 4:2.

Този двубой остава в историята като  „Битката при Берн“ – Бразилия срещу Унгария. Трима футболисти получават червени картони играчи, а след финала в съблекалните започва побой, при който Пушкаш удря Пинейро с бутилка. Ако това е една грозна история, то тази, кято се твори на мача Австрия – Швейцария е просто невероятна. През първите 20 минути швейцарците съумяват да отбележат три гола, а австрийците им ги връщат само за три минути. В крайна сметка победител излиза Австрия с резултат 7:5.

Междувременно водената от Сеп Хербергер Западна Германия играе срещу Турция в плейофи, с който си осигурява мач с Югославия на четвъртфиналите. След успех с 2:0, ФРГ размазва Австрия на полуфинал с 6:1 и така стига до мача за титлата. От другата страна обаче идва Унгария, която взема скалпа на действащия шампион Уругвай и влиза в мача за титлата като явен фаворит.

Ференц Пушкаш влиза в игра именно в мача за трофея, но това се оценява като грешка. Макар че вкарва първия гол в зашеметяващото начало, когато унгарците за 8 минути повеждат с две попадения, впоследствие се разбира, че глезенът му не е излекуван напълно и само чудо го държи на терена. В 11-та минута Морлок вкарва за германците, а Ран отбелязва още две красиви попадения в последните 7 минути на мача. Унгария на два пъти удря гредите, а гол на Пушкаш не е зачетен заради засада. По този начин аутсайдерът Западна Германия нанася първа загуба на „маджарите“ в последните 4 години и печели първа световна титла в историята си.

„Чудото в Берн“ е повратна точка във футболната история както на Германия, така и на Унгария. След този мач Бундестима се утвърждава като една от футболните суперсили и впоследствие стига още 3 пъти до футболния връх на света. В същото време Унгария не успява да стане световен шампион с най.силното поколение в историята си, а след това в унгарския футбол настъпва упадък и „маджарите“ така и не успяват да създадат толкова силен отбор, колкото онзи с Пушкаш и Кочиш.