Аржентина печели първото си домакинство на Световно първенство през 1978 г. след няколко неуспешни опита, но мнозина са притеснени за провеждането на форума заради сложната политическа обстановка в страната. Военното правителство на страната дава доста обезпокоителни сигнали към останалия свят, когато организации като „Амнести Интернешънъл“ засилват кампаниите си против погазването на човешките права в Аржентина. Тогава дори се стига до обсъждане на евентуално преместване на първенството в Белгия или Нидерландия.
Уникално Световно с изключителни оферти на efbet.com
Именно в този труден за аржентинския народ момент, националният отбор на страната поема отговорността да върне радостта в сърцата на хората.
Форматът на турнира е с две групови фази, като осемте тима, които стигат до финалната групова фаза са: Аржентина, Италия, Полша, Западна Германия, Бразилия, Австрия, Нидерландия и Перу.
От Група „А“ за финала се класира Нидерландия, който успява да надделее над Италия в решителния мач и така за втори пореден път ще играе на финал на Световно първенство, но за разлика от ФРГ през 1974 г., този път „лалетата“ трябва да са без голямата си звезда Йохан Кройф, който отказва да играе на финалите.
В другата група съседите Бразилия и Аржентина се борят за място на финала, като в последния кръг Селесао надвива Полша с 3:1 и така домакините трябва да победят Перу с поне 4 гола разлика, за да се класират на финала.
Мачът между двата отбора на „Естадио Гиганге“ в Росарио завинаги ще остане в историята като един от най-съмнителните мачове на Световните футболни финали. Аржентина разгромява Перу с 6:0 с по два гола на Марио Кемпес и Леополдо Луке и по едно попадение на Алберто Тарантини и Рене Хоусеман.
И до днес се смята, че „инките“ са легнали да Аржентина, което ядосва Бразилия до краен предел. Фект, който още повече засилва съмненията за истинността на срещата е, че вратарят на Перу Рамон Кирога, който допуска 6 гола във вратата си, всъщност е роден в Аржентина.
И до днес не е доказано дали този резултат е постигнат по честен начин или не, но Аржентина стига до финала, който е на „Монументал“ в Буенос Айрес през над 71 000 души. В него звездата на „гаучосите“ Марио Кемпес вкарва два гола, а Даниел Бертони също се разписва, докато точен за Нидерландия е Дик Нанинга и така „лалетата“ губят втори пореден финал на Световно първенство. Самият Кемпес става голмайстор на турнира с 6 попадения, като той е определен и за Най-добър играч на Мондиала.
Аржентина пък се присъединява към Бразилия и Уругвай като третият южноамерикански тим, печелил Световната купа и постепенно се утвърждава като една от суперсилите на световния футбол.
История на Световното първенство 1930
История на Световното първенство 1934
История на Световното първенство 1950
История на Световното първенство 1958
История на Световното първенство 1966
История на Световното първенство 1974
История на Световното първенство 1982
История на Световното първенство 1990
История на Световното първенство 1998
История на Световното първенство 2006