На Световните първенства е много рядко срещано един-единствен футболист да бъде в центъра на вниманието и да обере всички лаври, но през 1986 г. се случва точно това. Диего Марадона е суперзвездата на Мондиала, който за втори път в историята се провежда в Мексико и е изгледан на живо от трибуните от близо 2 милиона и половина души, които правят така, че средно на мач да присъстват по над 45 000 хиляди зрители.

Бонуси за Световно! 1500 х 50 лв. Всеки ден и 500 лв. Cashback

Първоначално за домакин на Световното е определена Колумбия. Но това е преди броят участници да бъде увеличен от 16 на 24, след което домакинството получава Испания, но е спорно дали там ще могат да гарантират сигурността за провеждане на шампионата. В края на 1982 г. Колумбия поставя ултиматум на президента на ФИФА Жоао Хавеланж, заявявайки готовността си да приеме турнира, но само ако в него участват 16 отбора, което Световната футболна централа не приема.

Мексико, САЩ и Канада правят опит да приемат останалия без домакин Мондиал през 1986 г. Американците смятат, че с политическото влияние на бившия държавен секретар Хенри Кисинджър първенството им е в кърпа вързано. Но ФИФА избира Мексико. По-късно ще се изсипят купища обвинения най-вече по отношение на професионалните и спортни връзки между Хавеланж и вице-президента на ФИФА Гилермо Канедо – човек на ръководна позиция в голям кабелен оператор – който косвено е заплатил за по-голямата част от разходите по организирането на първенство срещу преотсъпени теливизионни права.

През септември 1985 г. Мексико е разтърсена от земетресение с магнитуд 8,1 по Рихтер и от ФИФА мислят за нова промяна на домакина на Мондиала. Както през 62-а, когато земетресение разрушава Чили, така и сега става ясно, че домакинството на форум като Световното по футбол би дало положителен импулс на мексиканската нация да се вдигне от земята и да се възстанови от труса. Затова и Световното остава в Мексико.

Най-после на 31 май на стадион „Ацтека“ в Мексико Сити започва първият мач от шампионата между действащия шампион Италия и България, който завършва 1:1. Алесандро Алтобели, който бележи третия гол за триумфа на Италия във финала през 1982 г., вкарва гола срещу България. Наско Сираков изравнява пет минути преди края на мача. След това нашите прави 1:1 и с Южна Корея с гол на  Пламен Гетов и накрая губи с 0:2 от Аржентина, в чийто състав блести Диего Марадона, който обаче не вкарва на Борислав Михайлов.

Аржентина застава начело в своята група пред Италия, след което изпраща стария си враг Уругвай у дома във втората фаза и стига до много напрегнат четвъртфинал с Англия. Над стадион Ацтека надвисват спомени за Фолклендската война. Аржентина побеждава с 2:1 по най-безобразен начин. Първият вкаран гол е прословутото попадение, при което помага „Божията ръка“, когато Марадона отбива топката покрай вратаря Питър Шилтън с ръка и това остава незабелязано от тунизийския рефер Бен Насеур. Вторият аржентински гол обаче не може да бъде оспорен – брилятно индивидуално изпълнение на Марадона, с което си пробива път през английска защита и прехвърля вратаря Шилтън с един от най-красивите голове в цялата история на Световното първенство.

И за да докаже, че не е било проста случайност, Марадона вкарва точно такъв гол още в следващия мач, в който Аржентина побеждава Белгия и така стига до финал срещу отбора на Западна Германия, който тогава се ръководи от Франц Бекенбауер.

Германците елиминират Франция в полуфиналите и излизат на финала с Аржентина, където до 56-та минута получават два гола – от Хорхе Браун и Хорхе Валдано. Германия сякаш възкръсва и стига до впечетляващо изравняване на резултата с голове на Карл-Хайнц Румениге и Руди Фьолер. Но усилията на „Маншафта“ са напразни. Пет минути преди края на мача Марадона се измъква напред и подава на Хорхе Буручага, който вкарва победния гол, а с него Аржентина печели и втората си световна титла. Марадона, който не е допуснат да играе през 1978 г., защото няма навършени години, изживява звездния си миг.