Деветнадесетото световно първенство по футбол се провежда в Република Южна Африка, като държавата го печели, след като губи на косъм домакинството през 2006 година. РЮА надделява при гласуването на ФИФА в конкуренция с Мароко и Египет.

Бонуси за Световно! 1500 х 50 лв. Всеки ден и 500 лв. Cashback

В РЮА всички големи футболни сили са налице, но липсват полуфиналистите от Евро 2008 Турция и Русия, както и Хърватия. Участници са: Австралия, Алжир, Англия, Аржентина, Бразилия, Гана, Германия, Гърция, Дания, Испания, Италия, Камерун, Кот Д’Ивоар, КНДР, Мексико, Нигерия, Нова Зеландия, Парагвай, Португалия, САЩ, Словакия, Словения, Сърбия, Уругвай, Франция, Холандия, Хондурас, Чили, Швейцария, РЮА, Южна Корея, Япония.

Както и в Япония и Корея през 2002 г., така и тук „Проклятието на шампиона“ се задейства и Италия отпада още в групите, където е с непретенциозните Парагвай, Нова Зеландия и Словакия, завършвайки последен с 2 точки.

Други изненади в групите идват от Франция, чийто отбор си стяга багажа за вкъщи още след групите. „Петлите“ успяват да спечелят само точка (0:0 с Уругвай) и след загуби от домакина Южна Африка с 1:2 и от Мексико с 0:2, те си тръгват преждевременно.

Приятни изненади са САЩ и Южна Корея, като Щатите са първи в група с Англия, Словения и Алжир, а азиатците изпреварват Гърция и Нигерия в Група „В“, където първи е Аржентина.

В 1/8-финалите изненадата е поднесена от Гана. Африканците елиминират САЩ с 2:1 след продължения и гол на Асамоа Гиан в 93-ата минута, ставайки първата африканска страна, стигала до четвъртфиналите на Световно първенство. Особено дискусионен пък е мачът между Германия и Англия. При резултат 2:1 за „Маншафта“, Франк Лампард стреля силно и след рикошет в напрчната греда топката първо преминава голлинията и след това се връща в полето. Съдийската бригада начело с Хорхе Ларионда от Уругвай обаче не признава чистия гол, а след това германците вкарват още три гола за разгрома с 4:1, който е последван с нов бой, този път над Аржентина на Диего Марадона с Лео Меси в състава – 4:0 с два гола на Мирослав Клозе и по един на Томас Мюлер, който става голмайстор на турнира, и Арне Фридрих.

Устремът на германците е спрян от Испания на полуфинала в повторение на мача за трофея на Евро 2008, когато отново „Ла Фурия Роха“ ликува с 1:0. Този път точен е Карлес Пуйол и така Испания за пръв път е на финал.

Там хората на Висенте Дел Боске срещат Нидерландия на Берт Ван Маарвийк, който елиминира Словакия, Бразилия и Уругвай по пътя към финала, който изправя един срещу друг нации, които никога преди това не са стъпвали на световния връх.

Това се отразява на мача, който завършва в редовното време 0:0, което е започнено с карате удара на Найджъл де Йонг срещу Чаби Алонсо, който е гарниран само с жълт картон от съдията Хауърд Уеб.

Продълженията текат и когато всички очакват повторение на финала с дузпи от 2006 г., се стига до 116-ата минута, когато Андрес Иниеста вкарва красив гол и така Испания сяда на футболния трон, докато Нидерландия не успява да спечели финал на Световно първенство и в третия си опит.