Последният Мондиал до момента за пръв път се проведе в страна от Източна Европа и по-конкретно в най-голямата държава в света Русия. Именно разстоянията между отделните стадиони бяха една от най-дискусионните теми около първенството.

Уникално Световно с изключителни оферти на efbet.com

Разстоянието между най-източния домакин на мачове от първенството – Екатеринбург и най-западния такъв – Калининград, е почти 2500 километра. Затова и е направен опит отделните групи да се играят в различна група градове, намиращи се колкото е възможно по-близо един до друг. Така Колумбия, който пътува най-малко в групите, изминава 1864 километра за трите си мача. Тази тактика обаче не винаги се получава и Египет трябва да измине 11 774 километра за мачовете си с Русия, Уругвай и Саудитска Арабия.

Най-голямата изненада в групите е отпадането на действащия Световен шампион Германия, който е в нелека група с Мексико, Швеция и Южна Корея, но според всички е фаворит за първото място, още повече, че година по-рано Бундестима печели последната в историята Купа на конфедерациите без да използва почти никой от основните си футболисити. Въпреки това, тимът на Йоахим Льов губи на страта от Мексико с 0:1. Следва инфарктна победа с 2:1 над Швеция с фамозен гол на Тони Кроос в края. В последния си мач германците се сгромолясват и падат с 0:2 от Южна Корея, който обаче остава трети и при прибирането си в родината е целен с домати.

В груповата фаза на турнира за пръв път е използвана системата ВАР, с която е отсъдена дузпа за Франция срещу Австралия, която Антоан Гризман реализира за успеха с 2:1.

Домакините от Русия хвърлят бомбата в 1/8-финалите, побеждавайки Испания с дузпи, преди да бъдат изхвърлени от Хърватия отново след изпълнение на наказателни удари. Истинско шоу сътворяват Франция и Аржентина в Казан, където „петлите“ ликуват с 4:3, а Килиан Мбапе показва, че е една от бъдещите звезди на световния футбол. В друг 1/8-финал Англия чупи каръка с дузпите на големи първенства и елиминира Колумбия след изпълнение на 11-метрови наказателни удари.

Гвоздеят на 1/4-финалите е битката между Бразилия и Белгия, спечелена от „червените дяволи“ с 2:1 след автогол на Фернандиньо и попадение на Кевин де Бройне, докато за „Селесао“ точен е Ренато Аугусто.

Полуфиналните двойки в турнира са Франция – Белгия и Англия – Хърватия, като за пръв път от 2006 г. четирите най-добри отбора са от Европа. Прагматизмът на „петлите“ им помага за успеха с 1:0 над Белгия, докато в другата битка Хърватия се съвзема след гол на Кийрън Трипиър и с попадения на Иван Перишич и Марио Манджукич в продълженията изпраща Англия вкъщи и стига до първи финал в историята си.

На стадион „Лужники“ в Москва фаворитът Франция стига до успех с 4:2 над Хърватия с голове на Антоан Гризман, Пол Погба и Килиан Мбапе за „петлите“ и на Иван Першич за „ватрените“, а Марио Манджукич вкарва по едно попадение и в двете врати. Макар да има претенции към съдийството на Нестор Питана, след края на мача под дъжда на руската столица има радост и в двата отбора. При Франция тя е заради спечелената втора световна титла, а при Хърватия – за достойното представяне на отбора, който стига до най-големия връх на страната на световни първенства.

История на Световното първенство 1930

История на Световното първенство 1934

История на Световното първенство 1950

История на Световното първенство 1958

История на Световното първенство 1966

История на Световното първенство 1974

История на Световното първенство 1982

История на Световното първенство 1990

История на Световното първенство 1998

История на Световното първенство 2006

История на Световното първенство 2014

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube и TikTok!