Световното първенство в Чили бележи дебюта на България на световни футболни финали. Тимът ни е в група с Аржентина, Унгария и Англия, като допускаме две загуби – с 0:1 от Аржентина и с 1:6 от Унгария, като успяваме да вземем точка от Англия – 0:0, като първият гоб за България на Мондиал е дело на Георги Аспарухов – Гунди.

Специална Бонус игра от efbet за Световното първенство

Междувременно големият фаворит – защитаващият титлата си Бразилия, трябва да се справя без звездата си Пеле, който получава контузия още във втория мач срещу Мексико. Вместо него, за Селесао заблестява звездата на Гаринча, който става голмайстор и най-добър играм на турнира. „Куцият ангел“?, както е прякорът на звездата на Бразилия, успява да намери вратичка в регламента на ФИФА и въпреки че е изгонен в полуфинала слещу Чили, той взема участие в спора за трофея срещу Чехословакия.

Иначе, домакините от Чили успяват да направят истинско чудо, възстановявайки страната си след ужасяващото земетресение от 60-а година. То е с магнитут от 9,5 по скалата на Рихтер, като е признато за най-силното земетресение през 20-и век. Стихията разрушава огромна част от инфраструктурата на страната, в това число и стадионите. Домакините обаче, се залавят за работа и с огромни усилия успяват да възстановят отново арените и останалата инфраструктура за рекордно кратко време, за да може първенството да протече по план.

Иначе, Световното от 1962 г. ще се запомни с резкия спад в резултатността на мачовете, като само 8 години по-рано на Мондиала в Швейцария падат средно по 5,38 гола на мач, докато в Чили всеки сблъсък предлага средно по 2,78 попадения.

В групите СССР и Югославия безпроблемно преодоляват Уругвай и Колумбия в Първа група, а в Трета единственото притеснение за бразилците е равният 0:0, който постигат срещу Чехословакия – изненадата на това първенство.

Бразилия продължава да вдъхновява с играта си дори и без Пеле, който е контузен в мач от груповата фаза срещу Мексико. Гаринча зашеметява Англия, след което разбива и Чили на полуфинала, в който е игзонен.

Във Виня Дел Мар едва 5 000 души гледат Чехословакия, който печели място на финала, отстранявайки Югославия.

Във финала на стадион „Насионал“ в Сантиаго чехите повеждат срещу Бразилия в 16-та минута с гол на Масопуст. Амарилдо, който заменя Пеле, бързо изравнява резултата, но едва в 69-та минута Зито вкарва втория гол за бразилците, а Вава покачва на 3:1, като прехвърля чешкия вратар Шройф. Така Селесао вдига своята втора световна титла и се изравнява на върха по този показател с Уругвай и Италия. Поколението на „кариоките“ обаче загатва, че разполага с огромен потенциал, който може да се разгърне и в следващите Мондиали.